Jaskinia Cosquera to prawdziwie nietypowe miejsce. Aby do niej wejść, trzeba głęboko zanurkować

Jaskinie to miejsca, w których można znaleźć liczne pamiątki po działalności naszych przodków. Jedna z takowych znajduje się na południu Francji i wyróżnia się nie tylko zawartością.
Jaskinia Cosquera to prawdziwie nietypowe miejsce. Aby do niej wejść, trzeba głęboko zanurkować

Zlokalizowana w Marsylii jaskinia została nazwana na cześć nurka, który odnalazł do niej wejście. Był nim Henri Cosquer, który dokonał przełomu w poszukiwaniach, gdy znajdował się na głębokości około 36 metrów. Kiedy archeolodzy znaleźli się w środku, ich oczom ukazały się między innymi elementy sztuki jaskiniowej uwiecznione na tamtejszych ścianach.

Czytaj też: Egipscy graficiarze działali już 2 tysiące lat temu. Archeolodzy badają ich dzieła z użyciem nowatorskich technik

Jak do tej pory rozpoznano sylwetki niemal 180  zwierząt. Wykorzystując metodę datowania radiowęglowego naukowcy doszli do wniosku, że sztuka umieszczona na ścianach jaskini powstała w okresie od 27 000 do 19 000 lat temu. Jeśli natomiast chodzi o wspomniane zwierzęta, to należały one do co najmniej jedenastu różnych gatunków.

Być może zastanawiacie się, w jaki sposób mieszkańcy jaskini (lub artyści, którzy korzystali z niej w formie tymczasowego schronienia) dostawali się do środka. Odpowiedź jest oczywiście związana ze zmianami klimatu, jakich doświadczyła w międzyczasie nasza planeta. Gdy powstawały malowidła, globalny poziom mórz i oceanów był znacznie niższy od obecnego. Wystarczy wspomnieć, że przed tysiącami lat wejście do jaskini znajdowało się na wysokości około 100 metrów nad poziomom morza.

Lata minęły, lodowce zaczęły się topić, a wody w morzach i oceanach przybyło. Wiele terenów pozostających dawniej nad wodą, teraz znajduje się głęboko pod nią. Taki właśnie los spotkał jaskinię Cosquera, która obecnie jest wyjątkowo trudno dostępna. Aby znaleźć się w środku, potrzeba specjalistycznego sprzętu do nurkowania i niemało umiejętności. 

Zlokalizowana na południu Francji jaskinia została nazwana na cześć Henriego Cosquera: nurka, który odnalazł wejście do niej w 1985 roku

Wejście zostało odnalezione w 1985 roku, a sześć lat później na miejscu doszło do ogromnej tragedii. 1 września 1991 roku śmierć poniosło bowiem trzech nurków z Grenoble, którzy nie byli w stanie wyjść z korytarza znajdującego się pod wodą. Sam Cosquer musiał natomiast walczyć z francuskim ministerstwem kultury o pieniądze przysługujące mu z tytułu odnalezienia jaskini oraz korzyści, które część osób odniosła dzięki znalezisku.

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli rekordowo stary tartan. W przeszłości wykorzystywano go na co dzień

Mając na uwadze fakt, że jaskinia Cosquera jest zlokalizowana na południowym wybrzeżu Francji, gdzie prawdopodobnie znajdowało się więcej tego typu miejsc odwiedzanych przez naszych przodków, możemy się jedynie domyślać, jak wiele z nich wciąż czeka na odnalezienie. Poszukiwania nie będą rzecz jasna łatwe, wszak najpierw trzeba dysponować wiedzą na temat tego, gdzie nurkować, aby nie szukać przysłowiowej igły w stogu siana. Kto wie, być może następcy francuskiego nurka pójdą w jego ślady?