Jednak „Lalka” i motyw z przecieku! Matura z polskiego 2021 – znamy tematy [ARKUSZE]

Za tegorocznymi maturzystami pierwszy egzamin – matura z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna ujawniła już arkusze matur 2021, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, z jakimi tematami przyszło się zmierzyć abiturientom. Sprawdź tematy matury z polskiego 2021 i zobacz arkusze maturalne.
Jednak „Lalka” i motyw z przecieku! Matura z polskiego 2021 – znamy tematy [ARKUSZE]

Jak co roku, tak i tym razem nie obyło się bez plotek i przecieków. Zauważyli to m.in. użytkownicy Twittera. Matura z polskiego zaczynała się dokładnie o godzinie 9:00, a już od 7 rano w wyszukiwarce Google popularność zyskiwały hasła związane z motywem ambicji. Chwilę po godzinie 14, kiedy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowane zostały pełne arkusze matur 2021, mogliśmy się przekonać, że „przeciek” był wiarygodny. CKE z pewnością przyjrzy się sprawie.  


 

Matura z polskiego 2021- tematy 

CKE jak co roku udostępniła arkusze maturalne z języka polskiego, dzięki czemu wiemy, że tegoroczni maturzyści pisząc wypracowanie na poziomie podstawowym mogli wybierać między „Lalką” Bolesława Prusa, „Ziemią Obiecaną” Władysława Stanisława Reymonta i wierszem „Strych” Beaty Obertyńskiej.  

Pełne tematy matur z polskiego brzmiały:  

 • Temat 1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.  
 • Temat 2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.  
 • Temat 3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.  

W wersji arkuszy dla osób z dysleksją zamiast interpretacji wiersza Obertyńskiej pojawiła się „Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej, a pełny temat brzmiał: Czy człowiek sam decyduje o swojej przyszłości? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Cudzoziemki” Marii Kuncewiczowej oraz wybranych tekstów kultury.  

Całość wypracowania maturalnego nie mogła być krótsza niż 250 wyrazów, a na napisanie go oraz rozwiązanie testu czytania ze zrozumieniem maturzyści mieli 170 minut. 200 minut przewidziano dla uczniów z dysleksją.  

Matury z polskiego 2021 – arkusze  

Oprócz wypracowania maturzyści musieli też rozwiązać kilkanaście zadań sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem. Z tej części egzaminu można uzyskać maksymalnie 20 punktów, podczas gdy w wypracowaniu do zdobycia jest ich aż 50.  

W części testowej maturzyści odpowiadali na pytania dotyczące tekstu „Czy zwrot ‘ciężko powiedzieć’ zasługuje na potępienie?” autorstwa Ewy Kołodziejek oraz „O komizmie” Bohdana Dziemidoka.  

Pełne arkusze matur z polskiego 2021 znajdziecie pod linkami poniżej: 

Egzamin na poziomie rozszerzonym odbędzie się 10 maja. 

Matury 2021 – harmonogram 

Egzamin z języka polskiego rozpoczął okres matur, które potrwają blisko trzy tygodnie. Na najbliższe dni zaplanowano egzaminy z matematyki i języka angielskiego, które na poziomie podstawowym są obowiązkowe.  

Egzaminy z rzadziej wybieranych przez uczniów przedmiotów będą odbywać się popołudniami.

 • 5 maja – matematyka (poziom podstawowy) / historia muzyki 
 • 6 maja – język angielski (poziom podstawowy) / historia sztuki 
 • 7 maja – język angielski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) /  filozofia 
 • 10 maja – język polski (poziom rozszerzony) / język łemkowski i język kaszubski 
 • 11 maja – matematyka (poziom rozszerzony) / wiedza o społeczeństwie 
 • 12 maja – biologia / język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) 
 • 13 maja – geografia / języki: francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski (poziom podstawowy) 
 • 14 maja – chemia / język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) 
 • 17 maja – historia / język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) 
 • 18 maja – fizyka / język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) 
 • 19 maja – informatyka / język włoski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny) 
 • 20 maja – egzaminy z języków mniejszości narodowych – białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego 
 • 20 maja – egzaminy pisemne z przedmiotów zdawanych w językach obcych.