Gołymi rękami uśmiercił lwa, za pomocą oślej szczęki zabił tysiąc wrogich wojowników, siłą własnych mięśni zburzył budynek. Niestety, Samson zakochał się w Dalili. Ta podstępem dowiedziała się, na czym polega sekret jego siły. Kiedy Samson zasnął, obcięła mu włosy. Ostrzyżony siłacz nie był w stanie się bronić.

Ta biblijna opowieść to nie tylko moralitet, ukazujący związki Samsona z Bogiem, który obdarował go siłą. Pokazuje też, jak wielką wagę już w dawnych czasach przywiązywano do symboliki włosów. Później zresztą również. Germański bóg płodności i piorunów Thor zawsze był przedstawiany, jako długowłosy rudzielec.

Moc zawarta w ludzkich włosach łączyła się zawsze z erotyką. W biblijnej „Pieśni nad pieśniami”, której autorstwo przypisywane jest królowi Salomonowi, Oblubienica mówi: „Głowa jego – najczystsze złoto, kędziory jego włosów jak gałązki palm, czarne jak kruk. Oczy jego jak gołębice nad strumieniami wód”.

Hołd włosom oddają też współcześni poeci. Halina Poświatowska na postawione w tytule pytanie „Czym jest miłość”, odpowiada: „włosami, rozśpiewanymi w szaloną wdzięczną pieśń”. Nikos Chadzinikolau, opisując spotkanie z dziewczyną na polnej drodze, pisze o niej, że „włosami tworzy nowy wiatr dla ptaków”. Jerzy Harasymowicz w wierszu „Śniadanie” zachwyca się kobiecym pięknem: „zdejmuję jej włosy z ramion, przewraca się świat”.

Erotyczna moc włosów przejawia się w tradycji ludowych wierzeń. Średniowieczni rycerze wyruszali na bitwy z puklami włosów ukochanej pod zbroją, wierząc, że taki amulet pozwoli im zwyciężyć i szczęśliwie wrócić do wybranki. Znawcy czarów radzili, by dla odzyskania ukochanej zdobyć jej włosy i zakopać je na rozstajach – bezwzględnie nocą, przy pełni księżyca. A jeśli już o czarach mowa, to zauważmy, że czarownice zawsze były przedstawiane z rozpuszczonymi włosami. Miało to świadczyć o ich rozpasaniu.

Z PRĘDKOŚCIĄ CENTYMETRA

Liczba włosów na głowie oscyluje w granicach 100–150 tys. Włosy rosną ze średnią prędkością 1 cm miesięcznie. Szybkość wzrostu nie jest jednakowa – zależy od płci, wieku, diety oraz stanu zdrowia. Życie włosa składa się z trzech następujących po sobie cyklicznie faz:

  1. anagenu – w tym czasie włos rośnie (ok. 90 proc. włosów na głowie znajduje się w tej fazie)
  2. katagenu – w tej fazie włos przestaje rosnąć, „odpoczywa”
  3. telogenu – włos obumiera i wypada, dzieje się tak wskutek wypychania włosa starego przez nowy (w ciągu doby człowiek traci około 100 włosów); cały cykl rozpoczyna się na nowo.