Jest woda na Marsie!

Badacze z NASA są pewni: na Marsie jest taka sama woda, jak na Ziemi.

Naukowcy z NASA mają pośredni dowód na obecność wody na Marsie. Są to zdjęcia miejsc, w których próbnik Phoenix zebrał trochę marsjańskiej gleby łyżką swojej mikrokoparki pięć dni temu. Na nich właśnie widać białą substancję, która na kolejnych zdjęciach zajmuje coraz mniejszą powierzchnię. Z upływem czasu lód znika. Naukowcy dokładnie sprawdzili które kawałki sublimowały w ciągu czterech kolejnych dni i dokładnie przyjrzeli się zdjęciom. Zdaniem uczonych z NASA znikanie białych plam oznacza, że pod cienką warstwą marsjańskiego pyłu zalega lód, który po odkryciu szybko sublimuje i topi się.
– Mamy dowód, że to lód z wody, a nie z innej substancji – mówi Peter Smith z Universytetu Arizony w Tucson, który koordynuje badania próbnika Phoenix.
– Mamy to, czego szukaliśmy – dodaje Mark Lemmon, badacz pracujący w zespole Phoenixa (Texas A&M University).
Misja lądownika Phoenix zaczęła się 25 maja i przebiega nie bez problemów. Ostatnio próbnik miał poważne problemy z gromadzeniem danych, których część (zdjęcia) utracił. Na szczęście problemy udało się rozwiązać.
To, że na Marsie jest lód, to nic nowego – zmarzlinę odkryto już sześć lat temu. Jednak teraz naukowcy są pewni, że odkryty przez Phoenix lód, to zamarznięta woda, a nie inna substancja. To wielki krok do ustalenia, czy grunt na Marsie nadaje się jako środowisko dla życia i sprawdzenia, czy życie na Marsie już istnieje. Teraz uczeni chcą ustalić, jaki dokładnie jest skład chemiczny lodu z Marsa. h.k.