Polacy cenią języki obce. Chcą ich używać na wakacjach za granicą

To nieprawda, że Polacy lubią tylko polski. Ci, którzy wyjeżdżają na zagraniczne wakacje, cenią sobie języki obce. Możliwość korzystania porozumiewania się z członkami lokalnych społeczności daje nowe możliwości wypoczynku i ciekawych doświadczeń.
włochy, wakacje w rzymie

Źródło: Claudio Hirschberger na Unsplash

Wakacje 2025 roku przynoszą nowy, ciekawy trend wśród polskich turystów – coraz częściej podczas zagranicznych wyjazdów starają się, by języki obce były jednym z pomocnych narzędzi. Szczególnie popularne kierunki – Hiszpania i Włochy – niezmiennie królują wśród polskich turystów. Tak wynika z raportu przygotowanego na podstawie danych rezerwacyjnych i analiz eSky.pl.

Te kraje kuszą Polaków świetnym klimatem, niezawodną pogodą, szerokimi plażami, zabytkami sięgającymi początków kultury europejskiej i oczywiście bogatymi tradycjami kulinarnymi. Oprócz znanych miejsc, takich jak Barcelona, Rzym czy Wyspy Kanaryjskie, rośnie zainteresowanie regionami mniej obleganymi przez turystów, co pozwala na jeszcze głębsze zanurzenie w lokalną kulturę i wydarzenia. Jednocześnie stają się one miejscem, gdzie Polacy chętnie uczą się podstaw hiszpańskiego i włoskiego.

Czytaj też: Selfie cenniejsze niż obiad. Polak na wakacjach oszczędza, ale nie na zdjęciach

Języki obce i nowe doświadczenia

Polacy są bardziej otwarci na nowe doświadczenia, zmieniła się tez liczba wyjazdów, jakie zaliczamy w ciągu roku, oraz sposób spędzania wakacji poza granicami kraju. Coraz rzadziej Polacy wybierają szybkie objazdówki po wielu miejscach i rzadziej decydują się na znane kurorty nastawione typowo na masową turystykę.

Popularność zdobywają dłuższe pobyty w mniej oczywistych, starannie wybranych lokalizacjach, które pozwalają lepiej poznać lokalną kulturę, kuchnię, a przede wszystkim ludzi. Polacy coraz bardziej cenią sobie więc dania, które można zjeść tylko tam, uczestniczenie w regionalnych wydarzeniach i rozmowy z mieszkańcami. Doświadczanie codzienności w innej kulturze to ważny punkt wakacyjnego planu.

Takie podejście wymusza na turystach otwartość na języki obce. Obudziła się w nas chęć rozmawiania mową gospodarzy. Właśnie dlatego hiszpański i włoski zyskują na znaczeniu, nie tylko w szkołach językowych i w niektórych zawodach, ale i podczas podróży. Coraz większy odsetek Polaków deklaruje, że potrafi przynajmniej podstawowo porozumieć się w tych językach, co ułatwia wyjazd i sprawia, że kontakty z miejscowymi stają się serdeczniejsze i bardziej autentyczne.

Współczesna technologia również odgrywa tu znaczącą rolę i nie chodzi wyłącznie o łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych online. Coraz więcej turystów korzysta z przenośnych tłumaczy elektronicznych (np. Vasco) i aplikacji mobilnych, które doskonalą znajomość języków jeszcze przed lub w trakcie wyjazdu. Dzięki temu bariera językowa przestaje być problemem i maleje obawa przed niezrozumieniem.

Czytaj też: Fabryka Zegarów Wieżowych: Nowa część Muzeum Rzemiosła, którą trzeba zobaczyć

Mieszkańcy Hiszpanii i Włoch z kolei doceniają każdą próbę rozmowy w ich ojczystym języku, co buduje pozytywne relacje i często owocuje cennymi wskazówkami czy zaproszeniami na lokalne wydarzenia. No bo ile można zwiedzać muzea i oglądać Koloseum? Atrakcji na szczęście nie zabraknie. Włochy kuszą nie tylko śladami starożytnego Rzymu, ale i możliwością aktywnego wypoczynku – od wycieczek górskich i wspinaczki w Dolomitach po żeglowanie po wybrzeżu Amalfi. Hiszpania zaś to również wyjątkowe festiwale muzyki i tańca flamenco, uczty na ulicach oraz ogromne przestrzenie sprzyjające relaksowi. Polacy coraz częściej starają się o zrozumienie tych elementów, także przez naukę podstaw hiszpańskiego lub włoskiego.

Nawiązywanie dialogu z lokalnymi mieszkańcami poprzez języki obce to jeden z trendów świadomej turystyki. Polscy turyści chcą zrozumieć miejsce, które odwiedzają. To podejście sprzyja szacunkowi wobec lokalnych tradycji, historii i środowiska naturalnego. W efekcie takie wyjazdy przynoszą więcej satysfakcji, poszerzają horyzonty, a także pozytywnie wpływają na relacje między kulturami i między ludźmi.

Czytaj też: Języki obce w Polsce. Jakich chcemy się uczyć i ile kosztuje lekcja?

Eksperci z branży turystycznej przewidują, że trend nauki i używania lokalnych języków na wakacjach będzie się nasilać. W dobie łatwego dostępu do materiałów edukacyjnych oraz narzędzi do tłumaczenia bariery językowe znikają na naszych oczach jak lód pod włoskim słońcem. Z kolei dla lokalnych społeczności pozytywne nastawienie turystów, by poznawać języki obce, może przełożyć się na lepsze warunki współpracy w sektorze turystyki.