Zgodnie z powyższą wiedzą cały system edukacji powinien polegać na szukaniu w dzieciach ich naj większego potencjału. Podobnie powinno być w firmach, aby pracownicy mogli jak najpełniej korzystać ze swoich mocnych stron. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Odpowiedzialność za znalezienie talentów spoczywa przede wszystkim na tobie i od ciebie zależy, jak je wykorzystasz.

Wbrew pozorom talentów nie trzeba szukać daleko. Są zakorzenione w naszej biologii, więc towarzyszą nam właściwie zawsze, trzeba je tylko rozpoznać. Jednym z czynników, które mogą ci w tym pomóc, są twoje uczucia.

Talenty, oprócz tego, że są pomocne, dają ogromne poczucie zadowolenia.  Czynność, do której masz talent, sprawia, że reagujesz na nią w określony sposób, a natychmiast po tej reakcji wraca do ciebie uczucie przyjemności. W związku z tym będziesz tę czynność wykonywał dla samego jej wykonywania, naturalnie wprowadzisz się w stan flow.

By znaleźć swoje talenty, spójrz wstecz i poszukaj w pamięci następujących informacji:

  • Jakiej czynności czy aktywności nauczyłeś się wyjątkowo szybko i łatwo? Może pominąłeś pewne kroki w procesie nauki, ale dodałeś jakieś niuanse, których się wcześniej nie uczyłeś? Jaka czynność w twoim życiu sprawia, że tracisz poczucie czasu? Co robisz najchętniej i z przyjemnością?
    …………………………………………………………………………………………………………………
     
  • Jakie swoje cechy wykorzystujesz podczas tej czynności?
    …………………………………………………………………………………………………………………

Jeżeli nie znajdujesz odpowiedzi na powyższe pytania, zachęcam do próbowania w życiu nowych aktywności i obserwowania siebie. Po pewnym czasie talenty ujawnią się same.