Niezwykłe kałamarnice karłowate u wybrzeży Japonii. Są maleńkie i mają bajeczne nazwy

W wodach przybrzeżnych Okinawy, odkryto dwa nowe gatunki głowonogów. Kałamarnice karłowate nieznane wcześniej nauce nazwano na cześć japońskiego folkloru.
Nowe kałamarnice z Okinawy wyglądają niesamowicie /Fot. OIST

Nowe kałamarnice z Okinawy wyglądają niesamowicie /Fot. OIST

Łąki trawy morskiej i rafy koralowe otaczające japońskie subtropikalną Okinawę to jedne z najbardziej różnorodnych biologicznie ekosystemów na świecie. Te piękne, ale delikatne podwodne gaje, będące domem dla ponad 360 gatunków samych koralowców, są siedliskiem niezliczonych gatunków zwierząt. 

Czytaj też: Niespodziewane spotkanie na płytkich wodach. Ta ośmiornica to prawdziwa rzadkość

Teraz naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) opisali dwa nowe gatunki – kałamarnicę karłowatą Ryukyuan (Idiosepius kijimuna) i kałamarnicę karłowatą Hannana (Kodama jujutsu). Zostały one opisane w czasopiśmie Marine Biology.

Te kałamarnice są niesamowite, ale trudno je znaleźć

Nazwy naukowe nowych gatunków czerpią inspirację z japońskiego folkloru ze względu na ich wygląd i zachowanie. Kałamarnica karłowata Ryukyuan (Idiosepius kijimuna) została nazwana na cześć niskich, rudowłosych leśnych wróżek, które podobno żyją na figowcach na Okinawie – nazywane są one kijimuna. Kałamarnice są maleńkie, mają czerwone zabarwienie i większość czasu spędzają w leśnym środowisku, przyczepione do roślinności w płytkich ławicach trawy morskiej w pobliżu wybrzeża.

Czytaj też: Niezwykła „szklana ośmiornica” znaleziona w wodach Pacyfiku. Jest prawie całkowicie przezroczysta

Kałamarnica karłowata Hannana (Kodama jujutsu) wzięła swoją nazwę od podwodnego fotografa Brandona Ryana Hannana, który pierwotnie znalazł to stworzenie przyczepione do spodniej strony rafy koralowej. Gatunek ten reprezentuje zupełnie nowy rodzaj – Kodama – również nazwany na cześć mitycznej istoty. Kodama to duchy drzew, które prawdopodobnie zamieszkują starożytne lasy i wskazują na ich dobrą kondycję. Nazwa gatunku jujutsu nawiązuje do żerującego zachowania kałamarnicy, które przypomina japońską sztukę walki. 

Kałamarnica karłowata Hannana (Kodama jujutsu) /Fot. OIST

Dr Jeffrey Jolly z Marine Climate Change Unit w OIST mówi:

Jiu-jitsu obraca się wokół chwytania i wykorzystywania siły przeciwnika, a Kodama jujutsu poluje na krewetki większe od siebie.

Znalezienie kałamarnic nie było łatwym zadaniem. Obydwa gatunki zasługują na określenie “karłowatych”, ponieważ są naprawdę maleńkie – największy zbadany okaz miał zaledwie 12 milimetrów długości, czyli był krótszy niż igła do szycia.

Kałamarnica karłowata Ryukyuan (Idiosepius kijimuna) /Fot. OIST

Oba gatunki są aktywne tylko w nocy, a Ryukyuan pojawia się tylko zimą. Nawet wtedy gatunek ten był już wielokrotnie łapany i (błędnie) identyfikowany, spotykany w stosunkowo dostępnych, płytkich pokładach trawy morskiej. Kontrastuje to z bardziej nieuchwytną kałamarnicą Hannan, którą można spotkać wyłącznie na rafach koralowych.

Kałamarnice karłowate są ściśle związane z ich naturalnym środowiskiem w szmaragdowych wodach Okinawy. Siedliska te są niestety zagrożone przez działalność człowieka, zwłaszcza ze względu na zmiany klimatyczne podgrzewające wody oceaniczne, co może powodować blaknięcie koralowców.