Kamienna struktura pokryta ludzkimi kośćmi. Tysiące lat temu odprawiano tam tajemnicze rytuały 

Licząca około 7000 lat kamienna struktura została znaleziona w Arabii Saudyjskiej. Bliższe oględziny wykazały, że w jej obrębie leżą kości należące do ludzi oraz innych zwierząt.
Kamienna struktura pokryta ludzkimi kośćmi. Tysiące lat temu odprawiano tam tajemnicze rytuały 

Tego typu obiekty były identyfikowane już wcześniej, a archeolodzy określają je mianem mustatili. Zdaniem badaczy ówcześni mieszkańcy tego regionu gromadzili się przy kamiennych konstrukcjach i odprawiali tam rytuały. Tego typu ceremonie najprawdopodobniej polegały między innymi na składaniu ofiar ze zwierząt. 

Czytaj też: Zagadkowa litera na rysunku Majów. Co miał przedstawiać ten wizerunek?

O tym, jak powszechne są mustatile na terenie Arabii Saudyjskiej najlepiej świadczy fakt, że jak do tej pory odnaleziono ponad tysiąc takowych. Ten najnowszy jest całkiem sporych rozmiarów, ponieważ ma kamienne ściany o wymiarach wynoszących 40 na 12 metrów. W obecnej formie ich grubość wynosi około 2 metrów, natomiast co do wysokości ferowanie wyroków jest utrudnione, ponieważ struktury ewidentnie uległy erozji.

O kulisach przeprowadzonych w tej sprawie badań czytamy na łamach Proceedings of the Seminar for Arabian Studies. Ich autorzy wyjaśniają, że na środku dziedzińca zauważyli obiekt mogący być pozostałością po kapliczce z dwoma paleniskami. To właśnie tam mogły odbywać się najważniejsze rytuały, jakie organizowano przed tysiącami lat.

Obfitość kości okazuje się naprawdę gigantyczna, ponieważ archeolodzy odnaleźli ponad 3000 fragmentów szczątków zwierzęcych. Ich łączna waga wynosi około 25 kilogramów i mowa o setkach rogów oraz zwierzęcych głów, należących na przykład do kóz oraz owiec. Szczątki te znalazły się na terenie objętego badaniami stanowiska archeologicznego w okresie od 5300 roku p.n.e. do 5000 roku p.n.e. 

Kamienna struktura to jeden z tzw. mustatili. Tego typu budowle są stosunkowo powszechne na terenie Arabii Saudyjskiej i pochodzą sprzed tysięcy lat

Osobną kwestię stanowią natomiast ludzkie kości. W tym przypadku mówimy o dwójce niemowląt, pięciorgu dorosłych, oraz dziecku i prawdopodobnym nastolatku. Datowanie wskazuje na złożenie ludzkich kości w tym miejscu w kilkaset lat po umieszczeniu tam zwierzęcych szczątków. Nie wiadomo, czy ten zbiorowy grób został tam zorganizowany przypadkowo czy może pochowane osoby były w jakiś sposób powiązane z twórcami mustatila.

Czytaj też: Najstarsza taka armata w całej Europie. Polacy mieli udział w jej stworzeniu

Nietrudno odnieść wrażenie, że składanie kości w obrębie kamiennej struktury miało rytualny charakter. Co więcej, pozostałości paleniska sugerują, jakoby w grę wchodziło także ich spalanie. Nawet współcześnie organizuje się tego typu ceremonie, a ich początki wydają się sięgać tysięcy lat wstecz. Cechą szczególną mustatila znalezionego niedawno w Arabii Saudyjskiej jest jego dobry stan. Zapewnia to możliwość przeprowadzenia doglębnych analiz, za sprawą których naukowcy będą w stanie określić, kto i w jakim celu dokładnie postawił tę budowlę. Czy ponad tysiąc pozostałych jest z nią w jakiś sposób powiązanych? Mając na uwadze podobieństwo lokalizacyjne, można sobie wyobrazić, że ich twórcami byli przedstawiciele tego samego bądź podobnego kultu.