Kamienne kręgi zdradzają sekret sprzed 11 000 lat. To całkowicie zmienia historię człowieka

Prehistoryczny megalit, jakim jest Stonehenge, to wyjątkowo stary obiekt, ponieważ początki jego budowy miały miejsce około pięciu tysięcy lat temu. Okazuje się jednak, że na Wyspach Brytyjskich istnieją kamienne kręgi, których datowanie sięga znacznie odleglejszej przeszłości. Mówimy bowiem o strukturach powstałych nawet 11 000 lat temu.
Kamienne kręgi zdradzają sekret sprzed 11 000 lat. To całkowicie zmienia historię człowieka

Kiedy archeolodzy postanowili im się przyjrzeć, zrozumieli, że mają do czynienia nie tylko z wyjątkowo starymi obiektami, ale również bardzo cennymi z punktu widzenia rekonstrukcji ludzkich migracji. Te dotyczyły terenów dzisiejszej północnej Szkocji, a w świetle zgromadzonych informacji okazało się, iż ludzie docierali znacznie dalej, niż można było zakładać w oparciu o wcześniej dostępne dane. 

Czytaj też: Znalezione w Wietnamie łodzie to unikat na światową skalę. Ta technologia nie występowała nigdzie indziej

Poza wspomnianymi kręgami autorzy badań – a także publikacji zamieszczonej w Journal of Quaternary Science – dotarli do wykonanych z kamieni narzędzi. Przedstawiciele Uniwersytetu w Glasgow wybrali się aż na wyspę Skye. O tym, jak trudno dostępne i nieszczególnie przyjazne jest to miejsce najlepiej świadczy fakt, iż współcześnie mieszka tam około 10 tysięcy ludzi. 

Kamienne kręgi znalezione na terenie szkockiej wyspy Skye mają około 11 000 lat. Stanowią dowód na zaskakująco wczesne migracje do tego regionu

A przecież 11 000 lat temu tamtejszy krajobraz wyglądał nawet mniej zachęcająco ze względu na dobiegającą ku końcowi ostatnią epokę lodowcową. Polodowcowy, mroźny region był więc daleki od czegoś, co uznalibyśmy za atrakcyjne miejsce na osiedlenie się. Mimo to coś zachęciło prehistorycznych ludzi do wybrania się na tak daleką północ. Tysiące lat później naukowcy badają pozostałości tej wyprawy.

Łącznie uczestnicy ekspedycji wzięli pod uwagę znaleziska pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych zlokalizowanych na wyspie Skye. Przeprowadzone badania są przełomowe, ponieważ dotychczasowa wiedza na temat najstarszych osad w Szkocji była bardzo ograniczona. Wzrost poziomu morza doprowadził do ukrycia wielu potencjalnych dowodów, a brak próbek organicznych sprawił, że nie było czego datować z wykorzystaniem metody radiowęglowej.

Na szczęście niedawno doszło do wielkiego przełomu. W krajobrazie niczym z Gry o Tron udało się odnaleźć kamienne narzędzia w formie grotów, skrobaków i ostrzy. Styl ich wykonania jest charakterystyczny dla kultury ahrensburskiej, której pozostałości znajdowano do tej pory w północno-środkowej Europie. A skoro jej owoce dotarły również na północ Szkocji, to mamy dowód tego, że grupy łowców-zbieraczy prowadziły wielkie migracje wkrótce po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej.

Czytaj też: Sekwencjonowanie DNA neandertalczyka wykazało coś niebywałego. Eksperci nie mogą wyjaśnić wydarzeń sprzed tysięcy lat

Poza przytoczonymi artefaktami członkowie zespołu badawczego mówią o kamiennych kręgach mających od 3 do 5 metrów średnicy. Nawet półmetrowe skały osadzano na dnie obszaru zalewanego przez morze i takie struktury przetrwały tysiące lat. Zmienił się jednak poziom wody, którego wzrost sprawił, że współcześnie wspomniane budowle widać bardzo rzadko: zaledwie przez 2-3 godziny… rocznie. Zdaniem badaczy zmieniający się klimat doprowadził do utworzenia mostu lądowego między południową częścią wyspy Skye a kontynentalną Szkocją i to właśnie tamtędy przedostały się grupy migrujące z terenów dzisiejszych Niemiec i Belgii.