Kamienne kule wprost ze starożytności. Jak wykorzystywano te zagadkowe obiekty?

W starożytnych osadach na Morzu Egejskim i Śródziemnym znaleziono liczne kamienne kule. Od dawna ich przeznaczenie stanowiło zagadkę, jednak teraz wiemy, do czego mogły służyć.
Kamienne kule wprost ze starożytności. Jak wykorzystywano te zagadkowe obiekty?

Jak do tej pory rzeczone artefakty znajdowano na Santorini, Krecie, Cyprze i innych wyspach będących swego czasu pod panowaniem Greków. Wśród hipotez mających na celu wyjaśnienie, czym były te kamienne kule wymieniało się między innymi tę o zastosowaniu ich w formie amunicji, liczydła czy też elementu pewnej gry.

Czytaj też: Zanim zginęła jako ofiara, zjadła dziwnego kaktusa. Odkrycie ujawnia osobliwy zwyczaj z Peru

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu już wcześniej zwrócili uwagę na zróżnicowanie rozmiarów tych kul. W toku badań próbowali wyjaśnić, jakie było ich faktyczne przeznaczenie. Christianne Fernée, Konstantinos Trimmis oraz ich współpracownicy łącznie wzięli pod lupę cechy około 700 kamieni odnalezionych w mieście Akrotiri na wyspie Santorini. Wiek tych obiektów wahał się od około 4500 do 3600 lat.

Jeśli chodzi o rozmiary, to są one nawet mniejsze niż piłki golfowe, Mają też różne kolory, a do ich wykonania nie używano tego samego materiału. Zarówno w Akrotiri, jak i w innych osadach na całym Morzu Egejskim znajdują się kamienne płyty ze śladami pucharów, na których kule mogły być umieszczane. Wnioski płynące z badań zostały zaprezentowane na łamach Journal of Archaeological Science: Reports.

Kule znalezione do tej pory były wykonane z różnych materiałów

Najważniejszym odkryciem jest to, że kule pasują do dwóch głównych skupisk (jednego z mniejszych i jednego z większych kamieni). To potwierdza hipotezę, że były one używane w formie liczników do gry planszowej […] wyjaśnia Ferneé

Czytaj też: Bogactwa Tutanchamona odnalezione. I to nie po raz pierwszy

Jeśli dotychczasowe doniesienia się potwierdzą, to archeolodzy zyskają dowody na grę w jedną z najstarszych “planszówek” w historii. Kolejnym etapem badań ma być lepsze poznanie płyt, dzięki czemu naukowcy mogliby się przekonać, czy da się w jakiś sposób połączyć ze sobą kule i owe płyty. Dzięki możliwościom oferowanym przez sztuczną inteligencję być może uda się nawet wyjaśnić, na czym dokładnie polegała gra.