Jak do tej pory rzeczone artefakty znajdowano na Santorini, Krecie, Cyprze i innych wyspach będących swego czasu pod panowaniem Greków. Wśród hipotez mających na celu wyjaśnienie, czym były te kamienne kule wymieniało się między innymi tę o zastosowaniu ich w formie amunicji, liczydła czy też elementu pewnej gry.
Czytaj też: Zanim zginęła jako ofiara, zjadła dziwnego kaktusa. Odkrycie ujawnia osobliwy zwyczaj z Peru
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu już wcześniej zwrócili uwagę na zróżnicowanie rozmiarów tych kul. W toku badań próbowali wyjaśnić, jakie było ich faktyczne przeznaczenie. Christianne Fernée, Konstantinos Trimmis oraz ich współpracownicy łącznie wzięli pod lupę cechy około 700 kamieni odnalezionych w mieście Akrotiri na wyspie Santorini. Wiek tych obiektów wahał się od około 4500 do 3600 lat.
Jeśli chodzi o rozmiary, to są one nawet mniejsze niż piłki golfowe, Mają też różne kolory, a do ich wykonania nie używano tego samego materiału. Zarówno w Akrotiri, jak i w innych osadach na całym Morzu Egejskim znajdują się kamienne płyty ze śladami pucharów, na których kule mogły być umieszczane. Wnioski płynące z badań zostały zaprezentowane na łamach Journal of Archaeological Science: Reports.
Kule znalezione do tej pory były wykonane z różnych materiałów
Najważniejszym odkryciem jest to, że kule pasują do dwóch głównych skupisk (jednego z mniejszych i jednego z większych kamieni). To potwierdza hipotezę, że były one używane w formie liczników do gry planszowej […] wyjaśnia Ferneé
Czytaj też: Bogactwa Tutanchamona odnalezione. I to nie po raz pierwszy
Jeśli dotychczasowe doniesienia się potwierdzą, to archeolodzy zyskają dowody na grę w jedną z najstarszych “planszówek” w historii. Kolejnym etapem badań ma być lepsze poznanie płyt, dzięki czemu naukowcy mogliby się przekonać, czy da się w jakiś sposób połączyć ze sobą kule i owe płyty. Dzięki możliwościom oferowanym przez sztuczną inteligencję być może uda się nawet wyjaśnić, na czym dokładnie polegała gra.