Te narzędzia mają ponad 400 000 lat. Nie korzystał z nich nasz gatunek 

Kamienne narzędzia pochodzące sprzed 400 000 lat zostały znalezione przez naukowców działających na terenie Izraela. Poświęcone im analizy dostarczają informacji na temat przeznaczenia tych artefaktów oraz realiów ówczesnego życia.
Te narzędzia mają ponad 400 000 lat. Nie korzystał z nich nasz gatunek 

Archeolodzy skupili się na dwóch lokalizacjach: jaskini Qesem oraz stanowisku w Dżaldżulji. Oba mieszczą się w Izraelu i okazały się istną skarbnicą wiedzy na temat wczesnych ludzi zamieszkujących ten region. Wydobyte w czasie wykopalisk narzędzia są najstarszymi na całym świecie o takim przeznaczeniu. Naukowcy sugerują bowiem, że używano ich do obróbki zabitych zwierząt.

Czytaj też: Sakkara to wyjątkowe miejsce na archeologicznej mapie świata. Dlaczego akurat tam organizowano pochówki?

A dokładniej rzecz ujmując, upolowanych danieli. Po raz pierwszy tego typu skrobaki znaleziono we Francji, ale pochodzące z Izraela egzemplarze są zdecydowanie starsze. Zaostrzone krawędzie umożliwiały korzystającym z nich osobom usuwanie skór w celu oddzielenia ich od mięsa. Publikacja na ten temat ukazała się na łamach Archeologies

Kiedy z terenów Bliskiego Wschodu zniknęły słonie, ówcześni myśliwi musieli przystosować się do nowych realiów. Konieczne było stworzenie narzędzi i opracowanie taktyk pozwalających na polowanie na mniejsze, szybsze i zwinniejsze zwierzęta. Do takowych zaliczały się wspomniane daniele, a wykonane z krzemienia narzędzia ułatwiały obróbkę ich tusz. 

Co ciekawe, materiał używany do produkcji tych narzędzi pochodził z gór Samarii. Nie był więc lokalny, lecz musiał być sprowadzany z pewnej odległości. Wytwarzane skrobaki stanowią dowód na przejście naszych przodków od polowań na dużą zwierzynę do zdecydowanie mniejszych osobników, takich jak daniele. Do tej istotnej zmiany doszło około 400 000 lat temu. 

Kamienne narzędzia w postaci skrobaków powstałych ponad 400 000 lat temu były wykorzystywane do obróbki upolowanych danieli

Możemy sobie wyobrazić, jak dużym wyzwaniem to było. Zarówno etap polowania, jak i dalszej obróbki zabitych osobników musiały być wymagające. Skrobaki zdecydowanie się zmieniły w odpowiedzi na te potrzeby: ich krawędzie były ostrzejsze i zagięte, a nie proste i stosunkowo tępe jak wcześniej. Według naukowców z takich narzędzi korzystali przedstawiciele gatunku Homo erectus.

Czytaj też: Służyła Bogu i broniła królestwa przed najazdami. Średniowieczny szkielet ma niebywałą przeszłość

Ten ostatni pojawił się na Ziemi około 1,8 mln lat temu. Wspomniane góry mogły być przez jego przedstawicieli uznawane za święte, ponieważ pochodziły z nich… daniele. To całkiem prawdopodobny scenariusz, wszak mówimy o być może podstawowym źródle pożywienia, które pojawiło się po tym, jak słonie i inne duże zwierzęta zniknęły z tych terenów. Pierwsze zmodyfikowane skrobaki mogły powstać w Dżaldżulji już 500 000 lat temu, lecz wyjątkowo dynamiczny rozwój tej technologii nastąpił w okresie od 400 000 do 200 000 lat temu w okolicach jaskini Qesem.