Sakkara to wyjątkowe miejsce na archeologicznej mapie świata. Dlaczego akurat tam organizowano pochówki?

Starożytny Egipt słynął z rozwiniętych wierzeń i zróżnicowanych rytuałów. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście nekropolia znajdująca się w Sakkarze.
Sakkara to wyjątkowe miejsce na archeologicznej mapie świata. Dlaczego akurat tam organizowano pochówki?

Położone niedaleko Kairu miejsce otrzymało swoją nazwę w nawiązaniu do Sokara, czyli bóstwa odpowiedzialnego za przeniesienie duszy zmarłego władcy do zaświatów. Wysiłki archeologów mające miejsce na tych terenach regularnie dostarczają znalezisk w postaci pochówków, fragmentów Księgi Umarłych czy pozostałości po warsztatach, w których dokonywano mumifikacji. 

Czytaj też: Rysunki naskalne z dalekiej Azji. Istnienie tego miejsca utrzymywano w tajemnicy

Pojawia się jednak pytanie, dlaczego akurat Sakkarę wybrano na miejsce, w którym funkcjonowała nekropolia zawierająca szczątki wielu wysoko postawionych Egipcjan? Pochówki organizowano tam na przestrzeni tysięcy lat, więc bez wątpienia nie był to krótkotrwały trend. 

Okazuje się, iż powodów było kilka. Jednym z nich była niewielka odległość od miasta Memfis, będącego swego czasu centrum administracyjnym, politycznym i handlowym. A skoro uprawiano tam kult poświęcony wielu odmiennym bóstwom, to miało to wpływ na rytuały pogrzebowe, w dużym stopniu powiązane z tego typu wierzeniami. Historycy są zdania, że Memfis i Sakkara były ze sobą powiązane i to przez bardzo długi czas.

Sakkara to miejsce, w którym znajduje się wielka nekropolia. Zlokalizowano ją niedaleko miasta Memfis, będącego swego czasu bardzo ważnym ośrodkiem handlowym, politycznym i administracyjnym

Poza tym miejsce to upodobali sobie jedni z pierwszych egipskich faraonów, wybierając Sakkarę na miejsce swoich pochówków. Na przykład Dżeser postanowił zbudować tam słynną piramidę schodkową. I nie był przy tym jedynym egipskim władcą, który zdecydował się na taki krok. Dla ważnych Egipcjan, ale niebędących faraonami, przeznaczone były natomiast mastaby. Można je określić mianem “grobowców na bogato”. Z pewnością nie stawiano ich dla zwykłych obywateli i zazwyczaj były przeznaczone dla zmarłego oraz członków jego rodziny. 

Czytaj też: Chciał zbierać śmieci, a odnalazł drogocenny miecz. Szalona historia rozegrała się w Europie

Kiedy rozpoczął się okres Nowego Państwa i coraz więcej pochówków faraonów organizowano w odległej Dolinie Królów, Sakkara wciąż cieszyła się ogromną popularnością wśród urzędników. Ci chcieli spocząć niedaleko władców, dlatego stawiali mastaby, w których składano później ich ciała. Co ciekawe, pochówki w Sakkarze mają miejsce nawet obecnie, choć oczywiście odbywa się to na znacznie mniejszą skalę, niż w czasach starożytnych.