Nowa kawa coraz bliżej. Jeden szczegół może odmienić całą branżę

Kawa to najpopularniejszy napój na świecie, ale nie każdy może cieszyć się z niej w pełni ze względu na obecność kofeiny. Ale pojawiło się światełko w tunelu, które może odmienić całą branżę spożywczą.
Kawa często wyraża więcej niż tysiąc słów /Fot. Freepik

Kawa często wyraża więcej niż tysiąc słów /Fot. Freepik

Filiżanka kawy o poranku to rytuał milionów ludzi na całym świecie – wielu z nich po prostu nie wyobraża sobie bez tego życia. Ale nie każdy może sobie pozwolić na codzienny zastrzyk kofeiny z różnych powodów. Doskonałą alternatywą dla tych osób jest kawa bezkofeinowa, która w smaku jest zbliżona do “małej czarnej”, a przy tym zawiera znacznie mniej substancji pobudzających.

Czytaj też: Jaka kawa jest najlepsza dla zdrowia? Polska badaczka ma konkretne wskazówki

Dekofeinizacja to bardzo skuteczny proces, który usuwa 97 proc. kofeiny z ziaren kawy, ale przy tym jest drogi, często wręcz na skraju opłacalności. Znacznie lepszą opcją byłoby opracowanie odmiany kawy naturalnie pozbawionej kofeiny, co technicznie jest możliwe. Naukowcy z Instituto Agronomico de Campinas (IAC), brazylijskiego instytutu badawczego zajmującego się kawą, uważają, że takie podejście ma ogromny potencjał komercyjny. Wyniki ich badań są obiecujące.

Kawa bezkofeinowa nie musi być “gorsza”

Kawa bezkofeinowa, podobnie jak ta bogata w kofeinę, zaczyna się od zielonych, niepalonych ziaren. Twarde ziarna są podgrzewane i moczone w płynie w celu rozpuszczenia i usunięcia kofeiny na jeden z czterech sposobów: przy użyciu samej wody, przy użyciu mieszaniny wody i rozpuszczalników (najczęściej chlorku metylenu lub octanu etylu) stosowanych bezpośrednio lub pośrednio oraz przy użyciu wody i „dwutlenek węgla w stanie nadkrytycznym”.

Czytaj też: Pięć rzeczy, których możesz nie wiedzieć o kawie

Wszystkie cztery metody są bezpieczne, a po usunięciu kofeiny (co najmniej 97 proc.) ziarna są myte, gotowane na parze i prażone w temperaturach, które odparowują wszystkie płyny używane do usuwania kofeiny. Typowa filiżanka kawy bezkofeinowej zawiera ok. 2 mg kofeiny, podczas gdy typowa filiżanka zwykłej kawy ma ok. 95 mg kofeiny.

Organy regulacyjne na całym świecie ustaliły, że umiarkowane spożycie kofeiny może być częścią zdrowej diety dla większości dorosłych – zazwyczaj do 400 mg dziennie lub około 4-5 filiżanek kawy. Wytyczne mogą się różnić w przypadku osób z określonymi schorzeniami.

Kawa bezkofeinowa smakuje podobnie (nie identycznie) jak kawa “zwykła”, ale ma znacznie mniej kofeiny /Fot. Freepik

Wykorzystując metody inżynierii genetycznej, naukowcy IAC od 2004 r. krzyżują różne rośliny, by uzyskać tę, która wyda na świat ziarno kawy naturalnie bezkofeinowe. Po wieloletnich badaniach i eksperymentach z krzyżówkami, naukowcy wybrali teraz osobniki o zawartości kofeiny do 0,10 proc. i komercyjnie akceptowalnej produktywności do klonowania przez embriogenezę somatyczną. Celem projektu jest “udostępnienie nowej klonalnej odmiany kawy arabica hodowcom kawy w stanie Sao Paulo w Brazylii, której główną cechą jest to, że jest genetycznie pozbawiona kofeiny”.

Czytaj też: Kawa będzie jeszcze lepsza. Dodaj ten składnik, a poczujesz różnicę

Dr Julio Cesar Mistro z IAC, szef projektu badawczego, mówi:

Dotychczasowe wyniki wyglądają obiecująco, jesteśmy dobrej myśli.

Jeżeli eksperymenty się udadzą, powstałe odmiany mogą wypełnić brakującą niszę rynkową kawy naturalnie bezkofeinowej na całym świecie, nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych. Skorzystałyby również firmy sprzedające kawę bezkofeinową, które znacznie obniżyłyby koszty produkcji poprzez pominięcie procesów dekofeinizacji.