Kawosze narażeni na halucynacje

U osób, które codziennie spożywają dużą ilość zawierających kofeinę produktów, wzrasta ryzyko pojawienia się halucynacji. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Durham University.

Brytyjscy naukowcy pod kierownictwem Simona Jonesa oparli swoje badania na wynikach ankiety, jaką przeprowadzili wśród 200 niepalących studentów. Ochotnicy mieli zaznaczyć w niej, jak często i w jakich dawkach spożywają zawierające kofeinę produkty takie jak kawa, herbata, napoje energetyzujące, czekolada czy cukierki kofeinowe, a także czy prowadzą stresujący tryb życia i jak często zdarza im się mieć halucynacje. Okazało się, że niektórzy studenci od czasu do czasu widzą pewne przedmioty w miejscach, w których być ich nie powinno, a także miewają omamy słuchowe lub odczuwają obecność zmarłych. 

Jak wyjaśnili naukowcy, osoby spożywające kofeinę w dawce odpowiadającej siedmiu filiżankom kawy na dzień cierpią na zaburzenia postrzegania trzy razy częściej, niż osoby, które wypijają nie więcej, niż filiżankę kawy dziennie. Badacze podkreślają również, że halucynacje polegające na słyszeniu głosów, które mają źródło w głowie czy podobne omamy wzrokowo-słuchowe mogą być wywołane przez inne czynniki, natomiast kofeina może działać jedynie jako swego rodzaju katalizator. Zgodnie ze słowami Simona Jonesa jest to pierwszy krok na drodze do znalezienia innych czynników związanych z halucynacjami. Już wcześniej odkryto, że na występowanie halucynacji ma wpływ szereg okoliczności, na przykład traumatyczne przeżycia w dzieciństwie. Wiele takich czynników ma pośredni związek z występowaniem halucynacji, ponieważ mają one wpływ na to, w jaki sposób nasz organizm reaguje na stres. Jednakże mając na względzie związek istniejący pomiędzy naszym samopoczuciem i reakcją na stres, a żywieniem — zwłaszcza spożywaniem kofeiny, badanie wpływu jedzenia na podobne zaburzenia postrzegania nie jest pozbawione sensu.

Naukowcy podkreślają, że pod wpływem stresu nasz organizm produkuje hormon zwany kortyzolem. Hormon ten oddziałuje na wiele procesów, lecz po spożyciu kofeiny produkcja kortyzolu ulega zwiększeniu. Być może jest to przyczyną powstawania halucynacji. Zmiana diety może pomóc ludziom w walce z zaburzeniami postrzegania lub zmniejszyć częstotliwość ich występowania. JSL

źródło: www.dur.ac.uk