Kiedy dziecko może zacząć uczyć się programowania? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o tym, czy kilkulatki mogą korzystać z nowych technologii.

Dzieci coraz częściej dostają w prezencie – np. na zbliżający się Dzień Dziecka – tablety, smartfony czy komputery. Nowe technologie zastępują klasyczne zabawki, ale też – niestety – kontakt i wspólne zabawy z rodzicami. Bardzo łatwo jest dać dziecku tablet, żeby “czymś się zajęło”. Trudniej natomiast zaangażować się w to coś i pokierować zainteresowaniem dziecka tak, aby elektronika nie była tylko zabawką, ale też narzędziem edukacyjnym i okazją do współpracy.

Taką okazję daje możliwość nauczenia dziecka podstaw programowania. Jest to możliwe już w wieku przedszkolnym, o czym świadczą udane inicjatywy takie jak Mistrzowie Kodowania JuniorDevoxx4Kids Polska czy Kids Code Fun. Co więcej, taką edukacją mogą się zająć także rodzice w domu i to nawet bez komputera albo z niewielkim jego udziałem.

Kiedy dziecko powinno mieć pierwszy kontakt z elektroniką i co zrobić, aby był on dla niego dobry? I jak przeciętnego kilkulatka można nauczyć programowania? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o programowaniu dla najmłodszych, programowaniu w szkołach, edukacji przyszłości, bibliotekach 2.0 i robotyce konsumenckiej. A tu możecie zobaczyć wideorecenzję książki “Hello Ruby“:

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 28 maja po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!