Kiedy ludzie zaczęli jeździć konno?

Dzięki działaniom archeologów poznaliśmy tajniki jazdy konnej uprawianej przez naszych odległych przodków, którzy przecierali szlaki w tym zakresie. 
Kiedy ludzie zaczęli jeździć konno?

W toku badań naukowcy przeanalizowali 217 szkieletów ze stepu pontyjsko-kaspijskiego, obszaru zlokalizowanego między Bułgarią i Kazachstanem. Celem było wyjaśnienie, kiedy ludzie zaczęli uprawiać jazdę konną. Do jakich wniosków doszedł Martin Trautmann z Uniwersytetu Helsińskiego i jego współpracownicy?

Czytaj też: Polacy odkopali tajemniczy grób w Armenii. W środku zobaczyli dwa ciała oraz olbrzymią fortunę

Wcześniejsze badania, obejmujące szkielety koni oraz ludzkie szczątki wykazały, że te pierwsze mogły nosić ślady wykorzystywania czegoś w rodzaju uzdy. Końskie kości sprzed około 5000 lat zostały znalezione na terenie współczesnego Kazachstanu, a szczątki datowane na podobny okres, lecz zlokalizowane w Rosji, cechowały się obecnością składników końskiego mleka zachowanych na zębach ludzi. 

W ten sposób archeolodzy doszli do wniosku, że przedstawiciele tzw. kultury grobów jamowych wykorzystywali konie w charakterze zwierząt transportowych. Brakowało natomiast dowodów, które wskazywałyby na regularne udomawianie koni przez ówczesnych mieszkańców. Naukowcy z Finlandii postanowili zastosować nieco inne podejście: skupili się na zmianach ludzkiego szkieletu wywołanych regularną jazdą konną.

Wygląda na to, że mieszkańcy Europy sprzed 5000 lat jeździli konno

Ich szczególną uwagę przykuło sześć cech budowy, będących zmianami w kościach nóg i bioder. Szczątki objęte analizami pochodziły z 39 stanowisk archeologicznych z Europy Wschodniej. W przypadku około 25 szkieletów można było zaobserwować co najmniej 3 z 6 cech wskazujących na zmiany wywołane jazdą konną. Było to najbardziej widoczne w przypadku pięciu osobników zamieszkujących tereny tworzące dzisiejszą Bułgarię, Rumunię i Węgry.

Możemy więc z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, iż mieszkańcy tego obszaru sprzed 5000 lat byli zaznajomieni z wykorzystywaniem koni do jazdy. Jednocześnie nie wszyscy eksperci podzielają entuzjazm autorów. Na przykład Birgit Bühler z Uniwersytetu Wiedeńskiego zauważa, że część kości nie przetrwała w wystarczająco dobrym stanie, aby można było ich użyć do wyciągania miarodajnych wniosków. 

Czytaj też: Ta komnata naprawdę istnieje. Zobaczyliśmy ją po raz pierwszy od 4500 lat

Autorzy publikacji zamieszczonej na łamach Scientific Advances sądzą, iż w realiach sprzed tysięcy lat jazda konna mogła być zarezerwowana dla mężczyzn, bądź stanowili oni zdecydowaną większość jeźdźców. Tego typu umiejętności prawdopodobnie ćwiczono już od najmłodszych lat, by później wykorzystać je w związku z pasterstwem.