Ta komnata naprawdę istnieje. Zobaczyliśmy ją po raz pierwszy od 4500 lat

To może być jedno z największych odkryć w dziejach egiptologii. Ukryta komnata w piramidzie Cheopsa w Gizie naprawdę istnieje, co potwierdzono w wyniku badań międzynarodowego zespołu naukowców. Już pomiary z 2016 r. dały powody do przypuszczenia istnienia ukrytej pustej przestrzeni, a teraz to potwierdzono.
Ta komnata naprawdę istnieje. Zobaczyliśmy ją po raz pierwszy od 4500 lat

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) wykorzystali ultradźwięki i endoskopię, aby potwierdzić istnienie korytarza prowadzącego do tajemniczej komnaty. Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla świata nauki, gdyż piramidy do dzisiaj skrywają wiele tajemnic. Najnowsze badania opisano w czasopiśmie Nature.

Komnata, której nie oglądano przez 4500 lat

Piramida Cheopsa to największa i najstarsza z piramid w Gizie, zaliczana do siedmiu cudów świata starożytnego. Została dokładnie zbadana przez naukowców, jednak wciąż skrywa wiele tajemnic. W ramach projektu badawczego ScanPyramids rozwiązano jedną z nich. Potwierdzono istnienie pustej komory nad pierwotnym wejściem do piramidy, które nie jest dostępne dla zwiedzających.

Czytaj też: Egipska piramida zawiera tajemniczą komnatę. Ta pozostaje zamknięta od 4500 lat

Już w 2016 r. kilka pomiarów przeprowadzonych przez japońskich i francuskich uczony dostarczyło dowodów na istnienie komnaty. Naukowcy z TUM biorą udział w projekcie od 2019 r. i skanują całą piramidę w poszukiwaniu ukrytych struktur. Uczeni znaleźli otwór między kamieniami tzw. “szewronu”, solidnej konstrukcji, przez który została wprowadzona kamera endoskopowa.

Tajemnicza komnata w piramidzie Cheopsa /Fot. ScanPyramids

Prof. Christian Grosse z TUM mówi:

Piramidy są obiektem światowego dziedzictwa. Oznacza to, że musimy być szczególnie ostrożni podczas naszych badań, aby niczego nie uszkodzić. Nad piramidą Cheopsa pracujemy przy pomocy radarowych i ultradźwiękowych urządzeń pomiarowych, które mogą być stosowane w sposób nieniszczący, a częściowo nawet bezkontaktowy.

Komora jest większa niż naukowcy zakładali w przeszłości. Pierwotne dane pomiarowe wskazywały na istnienie korytarza o długości co najmniej 5 m, jednak według wstępnych szacunków długość komory znacznie przekracza tę wartośc. W komorze nie ma śladów stóp ani innych dowodów ludzkiej aktywności. Pomieszczenie to nie było przez nikogo widziane przez ostatnie 4500 lat.

Ustalenie dawnego przeznaczenia nowo odkrytej komory i tego co znajduje się za tylną ścianą pomieszczenia będzie wymagało dodatkowych badań. To znalezisko pokazuje jednak, jak ważne są ciągłe badania egipskich piramid, bo skrywają one jeszcze więcej sekretów. Znalezienie komnaty nie byłoby możliwe bez zastosowania nowych technologii i procedur badawczych.