Lubisz kiwi? Nie uwierzysz, jak szybko zaczyna działać

Kiwi działa pozytywnie na nasze samopoczucie i to w trybie ekspresowym! Zawarta w tym owocu witamina C poprawia nastrój, a naukowcy po raz pierwszy wykazali, jak szybkich efektów możemy się spodziewać.
Kiwi ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie /Fot. Freepik

Kiwi ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie /Fot. Freepik

Spożycie witaminy C wiąże się z poprawą nastroju, witalności i zmniejszeniem objawów depresji, jednak do tej pory nikt nie zbadał, po jakim czasie można spodziewać się pierwszych efektów. Aż do teraz. Zespół uczonych z University of Otago wykorzystał ankiety wypełniane na smartfonach, aby określić wpływ owoców kiwi na higienę psychiczną. Wnioski są niesamowite, co opisano w czasopiśmie The British Journal of Nutrition.

Czytaj też: Dodajesz ten owoc do smoothie? Następnym razem zastanów się dwa razy

Prof. Tamlin Conner z University of Otago mówi:

To wspaniale, że ludzie mają świadomość, że drobne zmiany w diecie, jak zjedzenie jednego kiwi, mogą mieć wpływ na to, jak się czują każdego dnia.

Kiwi poprawia nastrój już po kilku dniach

Witamina C bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, hormonów peptydowych i działa jako katalizator dla kilku enzymów, z których wszystkie są niezbędne do utrzymania i promowania zdrowego funkcjonowania mózgu, w tym nastroju. Kiwi jest doskonałym źródłem witaminy C, która wykazała zależne od dawki zmniejszenie objawów depresji i całkowitych zaburzeń nastroju u młodych mężczyzn.

Czytaj też: Dieta klasyczna czy wegańska? Wyjątkowy eksperyment ujawnia prawdę

Celem najnowszego badania było zrozumienie, jak szybko następuje poprawa nastroju po wprowadzeniu witaminy C do organizmu – albo poprzez suplementy, albo owoce i warzywa. Uczestnicy eksperymentu codziennie przyjmowali suplement witaminy C, dwa owoce kiwi lub placebo, a następnie za pomocą ankiet na smartfonach oceniali swoją witalność, nastrój, jakość snu oraz aktywność fizyczną.

Naukowcy odkryli, że suplementacja owocami kiwi poprawiła witalność i nastrój w ciągu zaledwie 4 dni, osiągając szczyt po 14–16 dniach. Efekt był znacznie wyraźniejszy niż po suplementach witaminy C, które “nieznacznie” poprawiały nastrój stopniowo aż do 12. dnia.

Owoce zawierające dużo witaminy C /Fot. Pexels

Dr Ben Fletcher z University of Otago wyjaśnia:

Dzięki temu badaniu możemy dostrzec, że to, co jemy, może stosunkowo szybko wpłynąć na nasze samopoczucie. Nasi uczestnicy mieli na początku stosunkowo dobry stan zdrowia psychicznego, więc niewiele było do poprawy, ale mimo to zgłaszali korzyści płynące z interwencji związanych z owocami kiwi lub witaminą C.

Chociaż pigułki zawierające witaminę C wykazały pewną poprawę nastroju, znacznie korzystniejszy był efekt u osób spożywających owoce. Przeprowadzone badanie wprowadza także nowatorską metodologię, która powinna być coraz częściej używana, nie tylko do oceny stanu psychicznego. Mowa o ankietach wypełnianych na smartfonach, które mogą być dla lekarzy i naukowców cennym źródłem wiedzy o pacjentach.

Kiwi jest popularnym i bardzo unikatowym owocem, nazywanym również chińskim agrestem. Ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i bogaty w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi jest dobrym źródłem witaminy C, witaminy K, potasu, magnezu, błonnika pokarmowego, a także antyoksydantów. Kiwi jest dobre na jelita (poleca się je osobom z zaparciową postacią zespołu jelita drażliwego), a także działa korzystnie na serce (ma właściwości przeciwnadciśnieniowe i przeciwzakrzepowe). Kiwi jest niskokalorycznym owocem, który można jeść codziennie – nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych u zdrowych osób. Eksperci zalecają jedzenie dwóch dojrzałych owoców dziennie.