To kobietom częściej przekazuje się przypadki podwyższonego ryzyka. Która z płci lepiej radzi sobie z chirurgią?

Na łamach czasopisma The BMJ ukazały się wyniki badań poświęconych różnicom między kobietami i mężczyznami pełniącymi role chirurgów.
To kobietom częściej przekazuje się przypadki podwyższonego ryzyka. Która z płci lepiej radzi sobie z chirurgią?

Choć być może trafniej byłoby stwierdzić, nie różnicom, lecz podobieństwom. Jak sugerują rezultaty badań przeprowadzonych w Japonii, obie płcie cechują się podobnymi wskaźnikami śmiertelności i występowania komplikacji związanych z zabiegami. Jest to nieco zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że to kobiety częściej otrzymują “pod skalpel” pacjentów wysokiego ryzyka.

Czytaj też: Czarna śmierć tej grupy w ogóle nie dotknęła! Dzisiaj ci ludzie mieliby o wiele gorzej…

Autorzy badań wzięli pod lupę japońską narodową bazę danych, która zawiera informacje na temat 95% prowadzonych w tym kraju zabiegów. Zwrócili szczególną uwagę na dwa czynniki: śmiertelność pooperacyjną w okresie 90 dni od zabiegu a także występowanie komplikacji w ciągu 30 dni od przeprowadzenia operacji.

Jako że kobiety zajmujące się chirurgią szczególnie często wykonują zabiegi związane z rakiem żołądka i odbytnicy, to właśnie trzy tego typu procedury zostały objęte analizami. Łącznie członkowie zespołu badawczego sprawdzili 149 193 operacji dystalnej resekcji żołądka, 63 417 operacji gastrektomii oraz 81 593 zabiegów niskiej resekcji przedniej.

Chirurgia w wykonaniu kobiet i mężczyzn wydaje się stać na podobnym poziomie

Kobiety odpowiadały za zaledwie 5% wymienionych operacji, choć najważniejszy wydaje się fakt, iż nie odnotowano zauważalnych różnic pomiędzy płciami jeśli chodzi o wskaźniki zgonów osób operowanych czy występujące u nich komplikacje.

Wiele czynników może przeszkodzić w rozwoju kobiet chirurgów. Niemniej jednak, w tej analizie, nie wystąpiła żadna znacząca różnica w śmiertelności lub wskaźnikach powikłań operacji wykonanych przez kobiety i mężczyzn, co sugeruje, że są one równie skuteczne w rozwijaniu swoich umiejętności chirurgicznych. podsumowują badacze

Czytaj też: Skąd się bierze “zapach starszych ludzi”?

Apelują również o szkolenie większej liczby kobiet do zajmowania się tą profesją, ponieważ są one w zdecydowanej mniejszości jeśli chodzi o wykonywanie zawodu chirurga. Na przykład w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii kobiety stanowiły w ostatnich latach kolejno 28%, 22% i 33% chirurgów.