Kobieta stała na czele jednej z największych starożytnych cywilizacji. To najstarsza znana nauce królowa

Ku-Baba bądź Ku-Bau: tak brzmi imię władczyni, która sprawowała rządy w Kisz, czyli mieście sumeryjsko-akadyjskim znajdującym się niedaleko Babilonu. Co wiemy na temat okresu, w którym ta osoba zasiadała na tronie?
Kobieta stała na czele jednej z największych starożytnych cywilizacji. To najstarsza znana nauce królowa

Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że kobiety zapewne już wcześniej zajmowały najwyższe szczeble władzy, lecz w przypadku Ku-Bau istnieją na to dowody. Przejęła ona władzę w Kisz około 4500 lat temu, a historycy są pewni co do tego, że nie była ona jedynie żoną ówczesnego władcy, lecz samodzielnie sprawowała władzę. 

Czytaj też: Cywilizacja kwitła na Wschodzie już tysiące lat temu. Potwierdza to znaleziona nekropolia

Świadczy o tym między innymi nadany jej tytuł, ponieważ Ku-Bau nazywano Lugal, a nie Eresh. Ten pierwszy termin oznaczał władcę, natomiast drugi – małżonkę króla. Co więcej, była ona jedyną kobietą umieszczoną na sumeryjskiej liście królów. Pokazuje to, że rola kobiet w czasach starożytnych była dość marginalna, jeśli chodzi o pełnienie władzy, lecz nie była to kwestia zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn.

Oczywiście z czasem pojawiły się kolejne postaci kobiece, o których uczymy się teraz na lekcjach historii, ale zanim na tronie zasiadły osoby takie jak Kleopatra, to znacznie wcześniej rolę władczyni przyjęła Ku-Baba. Co ciekawe, wspomniana lista sumeryjskich królów ma pewne mało prawdopodobne aspekty. Trudno bowiem uwierzyć, by jeden z wymienionych na niej władców sprawował rządy przez 43 200 lat. Wątpliwości można mieć w przypadku głównej bohaterki tego artykułu, wszak Ku-Bau miała władać Kisz przez 100 lat.

Na liście królów sumeryjskich znajduje się tylko jedna kobieta. Jest nią właśnie Ku-Bau, która miała sprawować rządy przez imponujące sto lat

Nie jest to oczywiście wynik niemożliwy, ale z pewnością dość mało prawdopodobny. Znacznie ciekawiej robi się, gdy zapoznamy się z przeszłością Ku-Bau, która początkowo miała zajmować się… prowadzeniem czegoś w rodzaju karczmy. Warto mieć na uwadze fakt, że w kulturze sumeryjskiej warzenie i picie piwa odgrywały zaskakująco istotną rolę, co może po części wyjaśniać imponujący awans społeczny w wykonaniu władczyni jednej z najstarszych starożytnych cywilizacji.

Czytaj też: 2500 lat temu ktoś stworzył mapę nieba. Jeden z jej elementów stanowi wielką zagadkę

Ku-Bau tytułowano między innymi mianem osoby, która wzmocniła fundamenty Kisz, a używane do opisu jej postaci epitety były na tyle bogate, że musiała pełnić istotną rolę w życiu codziennym tamtejszych mieszkańców. Co ciekawe, siedziby ówczesnych władców relatywnie często się zmieniały. Na przykład Kisz, gdzie przebywała Ku-Baba, straciło elitarny tytuł na rzecz kolejnego władcy, który przeniósł tron do Akszak. Podobne praktyki zdarzały się też w innych częściach świata, choć nie były szeroko rozpowszechnione.