Kobiety lepiej wczuwają się w innych od mężczyzn. Różnice są widoczne gołym okiem

Nowe badanie przeprowadzone na ponad 300 000 osobach z 57 krajów nie pozostawiają wątpliwości, że w tej kwestii kobiety nie mają sobie równych. Potrafią lepiej od mężczyzn “wczuć” się w inną osobę i wyobrazić sobie, co ona myśli.
Pod wieloma względami kobiety są lepsze od mężczyzn – tym bardziej jeżeli chodzi o empatię /Fot. Pixabay

Pod wieloma względami kobiety są lepsze od mężczyzn – tym bardziej jeżeli chodzi o empatię /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Cambridge wykazał, że kobiety osiągają wyższe wyniki mężczyzn w szeroko stosowanych testach psychologicznych polegających na “czytaniu w myślach poprzez wpatrywanie się w oczy”. Zjawisko to zaobserwowano we wszystkich grupach wiekowych w większości krajów.

Kobiety bardziej empatyczne od mężczyzn

Podstawową częścią ludzkiej interakcji społecznej i komunikacji jest stawianie się w sytuacji innych osób, aby wyobrazić sobie ich myśli i uczucia. Jest to znane jako “teoria umysłu” lub “empatia poznawcza”.

Czytaj też: Czy wyznawcy teorii spiskowych faktycznie w nie wierzą?

Przez dekady naukowcy badali rozwój teorii umysłu – od niemowlęctwa do starości. Jednym z najczęściej stosowanych testów do jej badania jest test oczu, w którym prosi się uczestników o wybranie słowa najlepiej opisującego to, co myśli lub czuje osoba na zdjęciu, po prostu oglądając zdjęcia okolic oczu na twarzy.

Test oczu został po raz pierwszy opracowany w 1997 roku przez prof. sir Simona Baron-Cohena i jego zespół badawczy w Cambridge, a następnie poprawiony w 2001 roku i stał się dobrze ugruntowaną oceną teorii umysłu. Jest wymieniony jako jeden z dwóch rekomendowanych testów do pomiaru różnic indywidualnych w rozumieniu stanów mentalnych przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH) w USA.

W ciągu dekad wiele niezależnych badań wykazało, że kobiety średnio uzyskują wyższe wyniki niż mężczyźni w testach teorii umysłu. Jednak większość tych badań była ograniczona do stosunkowo małych prób, bez większego zróżnicowania pod względem geograficznym, kulturowym i wiekowym. Aby zaradzić tym niedociągnięciom, zespół multidyscyplinarnych badaczy pod kierownictwem Uniwersytetu Cambridge połączył duże próby z różnych platform internetowych, aby przeanalizować dane 305 726 uczestników z 57 krajów.

Czytaj też: Czy kobiety naprawdę mają lepszą pamięć niż mężczyźni?

Wyniki pokazały, że we wszystkich 57 krajach kobiety średnio uzyskały w teście oczu wyniki znacząco wyższe niż mężczyźni (w 36 krajach) lub podobne do mężczyzn (w 21 krajach). Co ważne, nie było kraju, w którym mężczyźni uzyskali średnio znacząco wyższe wyniki niż kobiety w teście oczu. Średnia różnica między płciami była widoczna w całym okresie życia, od 16. do 70. roku życia.

Dr David M. Greenberg z Uniwersytetu w Cambridge:

Nasze wyniki dostarczają jednych z pierwszych dowodów na to, że dobrze znane zjawisko – że kobiety są średnio bardziej empatyczne niż mężczyźni – jest obecne w szerokim zakresie krajów na całym świecie. Tylko dzięki wykorzystaniu bardzo dużych zbiorów danych możemy to stwierdzić z całą pewnością.