Czy kobiety naprawdę mają lepszą pamięć niż mężczyźni?

Dość powszechne jest myślenie, jakoby kobiety lepiej od mężczyzn radziły sobie z zapamiętywaniem słów. Marco Hirnstein z Uniwersytetu w Bergen wraz ze współpracownikami postanowił wyjaśnić tę kwestię.
Czy kobiety naprawdę mają lepszą pamięć niż mężczyźni?

W tym celu naukowiec przeanalizował zmienne biologiczne, psychologiczne i społeczne potencjalnie rzutujące na występowanie różnic między płciami w zakresie zdolności poznawczych. Jak przyznaje Hirnstein, do tej pory świat nauki w dużej mierze skupiał się na kwestiach, w których dominowali mężczyźni, podczas gdy pomijano dziedziny zdominowane przez kobiety.

Czytaj też: Tak wygląda najstarszy kot na świecie. Nowy rekordzista liczy aż 120 ludzkich lat. Ile to naprawdę?

I choć ludowe mądrości mogą sugerować jedno, to rzeczywiste dane wskazują na nieco odmienny scenariusz. Przede wszystkim, uzyskane wyniki są bardzo niespójne. W większości przypadków nie widać bowiem większych różnic między kobietami i mężczyznami. Jedna płeć okazuje się lepsza w pewnych dziedzinach, podczas gdy druga – w innych.

Jeśli natomiast chodzi o zapamiętywanie słów, to faktycznie da się zauważyć przewagę kobiet. Obserwacja tego fenomenu stanowi coś więcej niż tylko ciekawostkę: może być istotna w kontekście analizowania wyników testów, w których sprawdzane są pewne zdolności. Jeśli ostateczne rezultaty są skorelowane z płcią, to dobrze byłoby o tym wiedzieć. Dokładne wyniki badań są już dostępne na łamach Perspectives on Psychological Science.

Świetnym przykładem mogą być testy na demencję. Wiedząc, że kobiety są zazwyczaj lepsze w tego typu zadaniach, lekarze będą mogli skuteczniej wykrywać objawy wśród kobiet, ponieważ będą mieli świadomość, że ta płeć osiąga średnio lepsze wyniki w testach. Z kolei w przypadku mężczyzn powinno to obniżyć wskaźnik fałszywych diagnoz, ponieważ zazwyczaj ich pamięć jest gorsza od kobiecej.

Czytaj też: Uczeni nie mają już wątpliwości. Mózg ciążowy istnieje naprawdę

Zespół Hirnsteina wziął pod uwagę łącznie około pięćset pomiarów związanych z 350 000 uczestników różnego rodzaju eksperymentów. Poza tym, że kobiety faktycznie okazały się nieco lepsze w zapamiętywaniu słów, badacze zwrócili również uwagę na inny fakt: naukowcy płci męskiej zazwyczaj odnotowywali mniejszą przewagę kobiet w tym zakresie, podczas gdy żeńscy – większą.