Kobiety są w stanie wywęszyć zajętych mężczyzn

O tym, że kobiety są wyczulone na zapach mężczyzn wiadomo od dawna. Najnowsze badania wykazały jednak, że są one w stanie wyczuć, którzy adoratorzy są wolni, a którzy zajęci. Jak to możliwe?
Singiel pachnie inaczej od mężczyzny zajętego – kobiety są w stanie to wykryć /Fot. Pixabay

Singiel pachnie inaczej od mężczyzny zajętego – kobiety są w stanie to wykryć /Fot. Pixabay

Zapach odgrywa ważną rolę w relacjach damsko-męskich. Najnowsze eksperymenty wykazały, że poziom testosteronu u mężczyzn waha się w zależności od tego, czy są oni singlami, czy są zajęci. Zmiany te mogą wpływać zarówno na wygląd danej osoby, jak i jej zapach. Kobiety są w stanie to wyczuć.

Zapach mężczyzny

W 2019 r. naukowcy z Macquarie University poprosili 82 heteroseksualne kobiety w wieku 18-35 lat o ocenę zapachów ciała i twarzy heteroseksualnych mężczyzn. Każda z kobiet oceniała trzech singli i trzech mężczyzn mających partnerki losowo wybranych z puli 89 anonimowych uczestników. Każdy z mężczyzn miał nosić przez 24 godziny koszulkę, której zapach został “zamknięty” w szczelnym pojemniku.

Podczas wąchania męskich koszulek, uczestniczkom zadawano pytania typu “jak bardzo ci się podoba/nie podoba ten zapach?” oraz “czy ten zapach jest seksowny?”.

Czytaj też: Skąd się bierze “zapach starszych ludzi”?

Następnie kobietom pokazywano twarze mężczyzn przypisane do zapachów. Patrząc na portrety, uczestniczki oceniały mężczyzn pod względem ich atrakcyjności, inteligencji, lojalności, życzliwości, wiarygodności, męskości i tego, czy wyglądali na dobrego partnera. Zapach ciała singli był dla kobiet silniejszy niż zapach ciała zajętych mężczyzn. Im przystępniejszy był zapach mężczyzny, tym bardziej prawdopodobne było, że kobiety oceniały jego wygląd jako korzystny.

Kobiety w związkach partnerskich oceniały twarze samotnych mężczyzn jako bardziej męskie niż twarze mężczyzn w związkach partnerskich. Kobiety samotne oceniały je jednakowo. Wcześniejsze badania sugerują, że kobiety w związkach, które mają owulację, uważają wygląd samotnych mężczyzn za bardziej atrakcyjny niż mężczyzn w związkach partnerskich.

Eksperymenty przeprowadzone przez australijskich uczonych są zgodne z wcześniejszymi badaniami pokazującymi, że single i zajęci mężczyźni mogą być rozróżniani na podstawie ich poziomów testosteronu, a wyższe poziomy testosteronu są związane z silniejszym zapachem ciała oraz, że bardziej intensywne zapachy ciała są oceniane jako bardziej męskie. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Frontiers.

Czytaj też: Jak nicienie wykrywają zapachy? Rozwiązano 30-letnią zagadkę

Z perspektywy ewolucyjnej, korzystne może być dla kobiet, aby mogły wykryć sygnały chemiczne związane z małżeństwem i unikać zalotów od zajętych mężczyzn. Ale niewykluczone jest dużo prostsze wyjaśnienie – być może zajęci mężczyźni lepiej dbają o swoją higienę i są w lepszej kondycji ogólnej niż single. Na ich zapach w pewnym stopniu może także wpływać dieta.

Zapach jest prawdopodobnie najbardziej pomijanym ludzkim zmysłem, a jednak nasze zachowania seksualne i społeczne wydają się być ściśle związane z naszymi nosami.