Stworzono komórki płciowe męskie i żeńskie o tym samym DNA. Udało się to po raz pierwszy w historii

Po raz pierwszy w historii udało się uzyskać męskie i żeńskie komórki płciowe o identycznym kodzie genetycznym. To oznacza, że pochodzą one od tej samej osoby. To może być prawdziwy przełom w medycynie.
Dokonano ważnego odkrycia w kontekście rozumienia różnic między płciami /Fot. Pixabay

Dokonano ważnego odkrycia w kontekście rozumienia różnic między płciami /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z izraelskiej Hadassah Medical Organization stworzył pierwsze na świecie męskie i żeńskie komórki płciowe. Mają one identyczny kod genetyczny, bo pochodzą od tej samej osoby, a różnią się jedynie chromosomami X i Y. Szczegóły tego przełomowego osiągnięcia opublikowano w czasopiśmie Stem Cell Report.

Komórki płci z probówki

Komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolną komórkę naszego ciała, więc nowy model pozwala na wykazanie różnic między płciami i stwierdzenie, czy wynikają one ze składu chromosomów, czy też może profil hormonalny.

Czytaj też: Chromosomy zaprojektowane na nowo. Udało się to zrobić po raz pierwszy u ssaków

Dr Benjamin Reubinoff z Hadassah Medical Organization mówi:

To przełom w dziedzinie medycyny płci. Świat nauki uznaje dziś ogromne znaczenie różnic między kobietami i mężczyznami. Narodowe Instytuty Zdrowia w USA zmieniły swoją politykę w ostatnich latach, wymagając teraz, aby wszystkie badania medyczne, które finansują, były prowadzone na obu płciach w równym stopniu. Unikalny system komórek macierzystych, który opracowaliśmy, doprowadzi do nowych odkryć dotyczących różnic między płciami, może pomóc w porównaniu skuteczności i toksyczności leków oraz może przyczynić się do rozwoju lepszej medycyny dostosowanej do mężczyzn i kobiet.

Różnice płciowe mogą wpływać na zdrowie, określając ryzyko rozwoju pewnych chorób, jak również ich przebieg. Powszechnie uważa się, że kobiety wykazują wyższe ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, w tym stwardnienia rozsianego i reumatoidalnego zapalenia stawów, a mężczyźni z kolei są bardziej podatni na częstsze infekcje wirusowe. Istnieją także zauważalne różnice w zachorowalności na choroby serca i zaburzenia psychiczne, a nawet częstość występowania skutków ubocznych leków.

Badania w ramach medycyny płci do tej pory stanowią wyzwanie, ponieważ nie istnieją genetycznie identyczne bliźnięta, z których jedno jest mężczyzną, a drugie kobietą. Konieczne było przebadanie dużej liczby kobiet i mężczyzn, aby pokonać naturalną zmienność genetyczną między nimi, która maskuje różnice między płciami. Gdy różnice znaleziono, nie można było stwierdzić, czy wynikają one z chromosomów płciowych, czy z odmiennego składu hormonalnego. Nowy model pokonuje te wyzwania.

Czytaj też: Te komórki macierzyste to kamień milowy. Teraz możemy “podejrzeć”, co się dzieje z embrionem na samym początku

Zespół dr Reubinoffa wykorzystał komórki krwi mężczyzny cierpiącego na zespół Klinefeltera, w wyniku którego ma dodatkowy chromosom X (XXY). To schorzenie genetyczne występuje u 1-2 na 1000 mężczyzn.

Komórki krwi dawcy przekształcono w tzw. indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC), które były identyczne pod względem genetycznym, a różniły się jedynie chromosomami płci. Komórki macierzyste pozwalają na badanie różnic między samcami i samicami, zarówno w przypadku braku, jak i obecności hormonów płciowych.