Przełomowe badania na temat neandertalczyków. Ich wyniki są zaskakujące

Przeszłość naszego gatunku, a w szczególności jego interakcje z innymi, stanowi wielką zagadkę. Na szczęście prowadzone badania zapewniają odpowiedzi na przynajmniej niektóre pytania.
Przełomowe badania na temat neandertalczyków. Ich wyniki są zaskakujące

Ostatnie analizy dotyczyły komunikacji uprawianej przez neandertalczyków. Publikacja nie doczekała się jeszcze recenzji, dlatego jest dostępna w formie preprintu w bazie danych PsyArXiv. Kluczowym wnioskiem wyciągniętym przez autorów jest to, iż neandertalczycy najprawdopodobniej porozumiewali się w stosunkowo podobny sposób do współczesnych ludzi.

Czytaj też: Ten kraj jest często pomijany w kontekście Cesarstwa Rzymskiego. Niedawne znaleziska pokazują, że to błąd

Na przestrzeni lat pojawiało się wiele różnych hipotez na temat tego, jak wyglądały interakcje przedstawicieli gatunków Homo sapiens i Homo neanderthalensis. Obecnie najbardziej realny wydaje się scenariusz, w którym mogli się oni ze sobą krzyżować, co oznaczałoby, że we współczesnej formie jesteśmy czymś w rodzaju hybrydy. Ale czy możliwa była komunikacja jednych i drugich, w formie, jaką znamy obecnie?

Ze względu na brak jakichkolwiek zapisków na temat neandertalczyków, nie wspominając o innych formach dokumentacji im poświęconej, naukowcy muszą teraz ograniczać się do badań poświęconych między innymi anatomii neandertalczyków. Łącząc te informacje z dowodami społeczno-kulturowymi i genetycznymi, członkowie zespołu badawczego – przedstawiciele Uniwersytetu w Sewilli – stwierdzili, że mieli oni zaskakująco rozbudowane możliwości komunikacyjne.

Wydaje się, że komunikacja neandertalczyków mogła być podobna do naszej, choć najprawdopodobniej mieli oni nieco bardziej ograniczone możliwości budowania zdań

Być może nie były one tak szerokie, jak nasze, ponieważ mogło im brakować choćby strukturalnej złożoności, to najwyraźniej neandertalczycy byli zdolni do wydawania większości takich samych dźwięków jak współcześni ludzie. Ich słuch również mógł funkcjonować na podobnych zasadach, co stanowi kolejną wskazówkę w tej sprawie. 

Skąd natomiast pomysł o ograniczonej złożoności strukturalnej? Jego źródłem były wyniki badań poświęconych wzgórzu, czyli części międzymózgowia. U neandertalczyków obszar ten był mniej rozbudowany, a jako że jest on odpowiedzialny między innymi za przetwarzanie mowy, to można się spodziewać, iż w ich przypadku było podobnie. Właśnie dlatego neandertalczycy mogli mieć uboższe od nas możliwości budowania zdań. 

Czytaj też: Prehistoryczne budowle są połączone z podziemnymi strukturami. Mają tysiące lat

Poza tym, jak wyjaśnia główny autor badań, Antonio Benítez-Burraco, warunki środowiskowe, w których funkcjonowali neandertalczycy prawdopodobnie sprzyjały licznemu wykorzystywaniu spółgłosek. Z drugiej strony, nawet sam zainteresowany przyznaje, że są to w dużej mierze przypuszczenia i zapewne nigdy nie dowiemy się, jak dokładnie brzmiała komunikacja wykorzystywana przez ten gatunek. Związanych z nim zagadek jest naprawdę wiele, z najważniejszą na czele: dotyczącą przyczyn zniknięcia neandertalczyków z naszej planety. Czy zostali oni wybici przez Homo sapiens czy po prostu nie przystosowali się do zmieniającego się środowiska?