Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o pracach prowadzonych na szczeblu Europejskim w zakresie chowu klatkowego zwierząt i niektórych innych praktyk, przez które życie zwierząt hodowlanych, lekko mówiąc, budzi żal. Resort przekazał też nieco o tym, co dzieje się w Polsce.
Czytaj też: Małe sklepy mają duży problem. Polacy zakochali się w dyskontach
Odejdziemy od chowu klatkowego
Komisja Europejska zamierza wyznaczyć wskaźniki dobrostanu zwierząt hodowlanych, które pomogą wyznaczyć minimalne standardy dla ferm. W planach jest też wykorzystanie rozwiązań cyfrowych do monitorowania, czy są one utrzymane w hodowlach. To pozwoli na skuteczniejsze sprawdzanie, czy przebywają w odpowiednich warunkach. Zwierzęta, których dotyczą zmiany, niestety same nam nie powiedzą, czy ich prawa na fermach są łamane. Pomogą w tym między innymi sensory i automatyka budynkowa.
W projekcie pojawiły się zapisy wytyczające drogę UE w odejściu od chowu klatkowego zwierząt, takich jak kury nioski, których życie toczy się w malutkich klatkach na fermach produkujących jaja. Ponadto pisklęta płci męskiej gatunków kur niosek są nieprzydatne dla przemysłowej produkcji jaj, co oznacza, że kończą życie chwilkę po opuszczeniu skorupki. Ta praktyka również ma być stopniowo wycofywana z europejskiego rolnictwa.
Zmiany na pewno nie zostaną wprowadzone z dnia na dzień. Poprawa warunków życia zwierząt hodowlanych nie będzie odbywać się kosztem upadku unijnego rolnictwa i stabilności dostaw żywności dla mieszkańców wspólnoty. Polski resort rolnictwa przekazał mediom:
Celem konsultacji jest zebranie szerokiego zakresu opinii i uwag na temat podjętej inicjatywy, aby ostateczne wnioski legislacyjne były nie tylko skuteczne, lecz także odzwierciedlały potrzeby i oczekiwania zainteresowanych stron. […] Komisja zapowiada, że przegląd będzie oparty na najnowszych dowodach naukowych oraz ma uwzględniać społeczno-gospodarcze skutki przepisów dla rolników i podmiotów w łańcuchu dostaw żywności. Przewiduje on również wsparcie i odpowiednie okresy przejściowe dla poszczególnych gatunków.
Czytaj też: Inflacja znów rośnie? GUS publikuje niepokojące dane za czerwiec
MRiRW bierze aktywny udział w konsultacjach i jest właśnie w trakcie analizowania unijnego projektu pod kątem prawa.
Poza życiem zwierząt w UE projekt porusza także normy dotyczące transportowania żywych zwierząt spoza granic wspólnoty na jej teren oraz transportowania samych produktów odzwierzęcych.
Komisja Europejska kontynuuje inicjatywę obywatelską „Koniec epoki klatkowej” i w tym celu przygotowuje projekt pod nazwą „Dobrostan zwierząt w gospodarstwach w odniesieniu do niektórych zwierząt: nowelizacja przepisów UE”. Jego zapisy są właśnie konsultowane społecznie, proces ten potrwa do 16 lipca.