Koniec z AZS u dzieci? Dupilumab to pierwszy skuteczny lek biologiczny

Nowe badania potwierdzają, że dupilumab, lek biologiczny zatwierdzony do leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS) u dorosłych, jest skuteczny także dla niemowląt i małych dzieci. To pierwsza skuteczny lek do zwalczania egzemy u tej grupy wiekowej.
Koniec z AZS u dzieci? Dupilumab to pierwszy skuteczny lek biologiczny

Dupilumab to lek biologiczny do zwalczania AZS u dorosłych – Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, które go zatwierdziły. Najnowsze badania przeprowadzone przez uczonych z Northwestern University wykazały, że preparat jest skuteczny także u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Stosowanie preparatu zamiast leków immunosupresyjnych, wykazało zauważalne zmniejszenie oznak i objawów umiarkowanego lub ciężkiego AZS. To pierwsza taka terapia na świecie. Szczegóły opisano w czasopiśmie The Lancet.

16-tygodniowe badanie kliniczne z użyciem dupilumabu spowodowało u ponad połowy dzieci co najmniej 75-procentowe zmniejszenie objawów egzemy i znaczące zmniejszenie świądu z poprawą snu. To bardzo ważne wnioski, ale i równie ważne samo badanie, bo nigdy wcześniej nie stosowano przeciwciała monoklonalnego u zaledwie 6-miesięcznych dzieci.

Czytaj też: Alergia na orzeszki ziemne wreszcie stanie się przeszłością? Opracowano nową terapię

Prof. Amy Paller z Ann & Robert H. Lurie Children’s Hospital of Chicago, szefowa zespołu badawczego, mówi:

Przedszkolaki, które stale się drapią, budzą się wiele razy w nocy z rodzicami, są rozdrażnione i wyraźnie ograniczone w ich zdolności do robienia tego, co inne dzieci w ich wieku mogą robić, poprawiły się do tego stopnia, że śpią przez noc, są spokojniejsze i mają normalne życie – jak niemowlęta i dzieci powinny.

AZS – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane potocznie egzemą, to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się czerwoną, suchą, często sączącą się skórą i świądem, który wpływa negatywnie na życie pacjentów i ich rodzin. Szacuje się, że nawet 19% dzieci poniżej 6. roku życia może cierpieć na AZS, a 85-90% dorosłych, których dotyka ta choroba, pierwsze objawy ma w ciągu pierwszych pięciu lat życia.

Prof. Amy Paller dodaje:

Możliwość przyjmowania tego leku znacznie poprawi jakość życia niemowląt i małych dzieci, które cierpią ogromnie z powodu tej choroby. Atopowe zapalenie skóry to wiele więcej niż tylko swędząca skóra. Jest to wyniszczająca choroba. Jakość życia w przypadku ciężkiej egzemy – nie tylko dla dziecka, ale także rodziców – jest równoważna z wieloma chorobami zagrażającymi życiu. Lek ten jest obecnie dostępny dla dzieci od 6. miesiąca życia. Ma wybitny profil bezpieczeństwa i nie wymaga nawet żadnych badań laboratoryjnych przed rozpoczęciem stosowania leku.

Mimo iż połowa małych dzieci z AZS może mieć łagodne objawy ustępujące po kuracji maściami steroidowymi i środkami nawilżającymi, wciąż jest spora grupa pacjentów, którym to nie wystarcza. Dupilumab jest szansą dla nich na normalne życie.

Czytaj też: Kaszlesz, tyjesz, masz migreny. Czy wiesz, że przyczyną może być alergia?

Prof. Amy Paller wyjaśnia:

Do tej pory wszystko, co mieliśmy do leczenia ciężkiej egzemy to leki immunosupresyjne, takie jak doustne sterydy, których staramy się unikać u dzieci, ponieważ są one związane z tak wieloma skutkami ubocznymi, a zatem nie są preferowanym leczeniem przewlekłej choroby skóry. Potencjalny długoterminowy wpływ na rozwój układu odpornościowego u małych dzieci jest również niepokojący w przypadku tych leków immunosupresyjnych.

Dupilumab jest skuteczny w leczeniu astmy i alergii pokarmowych, ale nie został jeszcze zatwierdzony do użycia wśród niemowląt i małych dzieci.