Kopia listy Schindlera

Pracownicy państwowej biblioteki New South Wales w Sydney znaleźli wśród rzeczy pisarza Thomasa Keneally’ego kopię prawdziwej listy Schindlera.

Słynny film Spielberga widziało zapewne wielu z nas, nie wszyscy jednak wiedzą, że film ten powstał na motywach książki Thomasa Keneally’ego pod tytułem „Arka Schindlera” („Schindler’s Ark”). Do napisania książki namówił australijskiego pisarza Leopold Pfefferberg, jeden z Żydów uratowanych od śmierci w komorach gazowych Oświęcimia przez przemysłowca Oskara Schindlera. Schindler zmarł w roku 1974 i został pochowany z honorami w Izraelu, jednak największą sławę przyniosła mu dopiero książka Kenelly’ego i film Spielberga. Wśród znajdujących się w australijskiej bibliotece rękopisów Thomasa znaleziono 13 stron, które — jak twierdzą pracownicy biblioteki — są kopią oryginalnej listy, jednego z najbardziej znaczących zeszłego stulecia. Rzeczy Keneally’ego biblioteka otrzymała w roku 1996, kopię listy znaleziono jednak dopiero niedawno — między zapiskami Keneally’ego a wycinkami z niemieckich gazet.

Na liście znajduje się 801 nazwisk, nazwisko Pfefferberg widnieje pod numerem 173. Ta kopia oryginału, sporządzona kiedyś na maszynie do pisania, pożółkła już od starości. Wszystkie 13 stron będzie można zobaczyć w kwietniu w Internecie na stronie biblioteki. „Oryginał, sporządzony w pośpiechu 18 kwietnia 1945 roku przed zakończeniem II wojny światowej, uratował od śmierci w komorach gazowych wielu ludzi. Znaleziona kopia to niezwykle poruszający kawałek historii — mówi doktor Olwen Pryke, kuratorka biblioteki. JSL

źródło: www.sl.nsw.gov.au