Ograniczyli korzystanie z social mediów. Jakie zmiany można było zauważyć po miesiącu?

Social media bez wątpienia mogą wpływać na to, jak oceniamy samych siebie. Najlepszym tego przykładem są wyniki eksperymentu przeprowadzonego wśród osób w wieku od 17 do 25 lat.
Ograniczyli korzystanie z social mediów. Jakie zmiany można było zauważyć po miesiącu?

Wśród dominujących obecnie aplikacji wymienia się przede wszystkim Snapchata, Instagrama oraz TikToka. Chcąc przekonać się, jak detoks od tego typu narzędzi wpływa na ludzką psychikę – szczególnie na etapie, kiedy ta wciąż się kształtuje – naukowcy z Eastern Ontario Research Institute zaprosili do udziału w eksperymencie 220 osób.

Czytaj też: Poczucie winy można ograniczyć. Nauka pokazuje na to sposób

Byli to zarówno nastolatkowie, jak i ludzie dopiero wchodzący w dorosłość. Co istotne, uczestnicy badania musieli przed jego rozpoczęciem spędzać średnio co najmniej dwie godziny dziennie na korzystaniu z mediów społecznościowych. Przyczyna była prosta: autorzy chcieli przekonać się, że mają do czynienia z osobami, dla których social media stanowią istotny element codziennego funkcjonowania.

Autorzy eksperymentu chcieli ocenić wpływ social mediów na samoocenę

Rezultaty zostały zaprezentowane na łamach Psychology of Popular Media. Do jakich wniosków doszli naukowcy? Przede wszystkim, odnotowali znaczącą poprawę w kwestii samooceny uczestników. Ich opinie na temat własnego wyglądu wyraźnie się zmieniły – i to na lepsze. Dotyczyło to zarówno atrybutów fizycznych, jak i ogólnego postrzegania swojego ciała, z wagą na czele.

Wróćmy jednak do przebiegu całego eksperymentu. W pierwszym tygodniu jego trwania uczestnicy mieli korzystać z social mediów tak, jak do tej pory. Po tym czasie zostali oni podzieleni na dwie grupy. Pierwsza miała za zadanie ograniczyć używanie wspomnianych aplikacji do maksymalnie 60 minut dziennie. Druga natomiast miała pozostać przy wartościach sprzed rozpoczęcia eksperymentu.

Okazało się, że osiągnięcie wyznaczonego progu nie należało do łatwych zadań. W grupie, która miała tego dokonać, na przestrzeni kolejnych trzech tygodni średni czas korzystania z social mediów wyniósł 78 minut dziennie. Z kolei pozostali uczestnicy badania byli przykuci do mediów społecznościowych na znacznie dłużej, bo średnio 3 godziny dziennie.

Przedstawiciele grupy ograniczającej korzystanie z mediów społecznościowych spędzali na nich średnio 78 minut dziennie

Jak zauważa Gary Goldfield, który przewodził zespołowi badawczemu, w okresie dojrzewania młodzież jest szczególnie podatna na wystąpienie problemów związanych z postrzeganiem swojego ciała, co często prowadzi do zaburzeń odżywiania i chorób psychicznych. Co więcej, dzieci i młodzież spędzają ze smartfonami średnio 6-8 godzin każdego dnia, przy czym za lwią część odpowiadają social media. 

Czytaj też: HIV właśnie pokonany na naszych oczach. Kolejny pacjent wolny od wirusa, ale co to właściwie oznacza?

Pocieszający jest bez wątpienia fakt, że częściowy detoks od tego typu atrakcji przynosi stosunkowo szybkie, a przede wszystkim zauważalne efekty. Przy okazji widzimy, jak istotny może być wpływ tego co widzimy w internecie na postrzeganie samych siebie. Czyżby rola mediów społecznościowych w pojawianiu się problemów z samoakceptacją była większa, niż sądziliśmy?