Nasze koty powinny przejść na weganizm? Zaskakujące wnioski najnowszych badań

Koty to zwierzęta mięsożerne, ale nowe badania wskazują, że naszym futrzanym przyjaciołom na diecie wegańskiej wcale nie jest tak źle.
Kot – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Kot – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Chociaż wiele dostępnych na rynku karm dla zwierząt domowych składa się głównie z gotowanego mięsa, rośnie dostępność alternatywnych karm, których białko pochodzi z roślin lub grzybów. Niektórzy eksperci w dziedzinie weterynarii wątpili co do korzyści zdrowotnych diet wegańskich dla kotów, biorąc pod uwagę, że wykluczają one mięso, jaja i nabiał.

Czytaj też: Już wiemy, dlaczego koty tak bardzo lubią tuńczyka

W nowym badaniu, właściciele kotów karmionych dietą wegańską zgłaszali lepsze wyniki zdrowotne swoich pupili niż ci, którzy stosowali dietę opartą na mięsie, chociaż różnice nie były istotne statystycznie. Badania zostały przeprowadzone przez uczonych z University of Winchester pod kierunkiem prof. Andrewa Knighta, a szczegóły opisano w czasopiśmie PLOS One.

Koty a weganizm – czy to na pewno im nie szkodzi?

Koty domowe są określane mianem bezwzględnych mięsożerców, co oznacza, że potrzebują składników odżywczych obecnych wyłącznie w tkankach zwierzęcych. Nie oznacza to jednak, że źle tolerują inne rodzaje pokarmów.

Teraz naukowcy przebadali 1369 kotów w ciągu roku i porównali stan zdrowia zwierząt na tradycyjnej diecie mięsnej z tymi na diecie wegańskiej (ok. 9 proc. całości). Przyjrzeli się 7 ogólnym wskaźnikom złego stanu zdrowia, w tym niezwykle dużej liczbie wizyt u weterynarza i konieczności przyjmowania leków.

Czytaj też: Kiedy udomowiono koty? Nie udałoby się to, gdyby nie szczegół sprzed 10 000 lat

Po statystycznym uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na zdrowie, m.in. wieku kota lub tego, czy był on wykastrowany, naukowcy odkryli, że diety wegańskie wiązały się z niższym ryzykiem wystąpienia kilku wskaźników zdrowotnych. Na przykład w porównaniu z właścicielami kotów na diecie mięsnej, właściciele kotów na diecie wegańskiej zgłaszali mniejszą liczbę wizyt weterynaryjnych, rzadziej stosowali leki i częściej opisywali kota jako “zdrowego”.

W ankiecie zapytano także o 22 konkretne zaburzenia zdrowotne: 42 proc. właścicieli kotów na diecie mięsnej zgłosiło co najmniej jedno zaburzenie, w porównaniu do 37 proc. właścicieli kotów na diecie wegańskiej. Nowe odkrycia potwierdzają, że dieta wegańska jest zdrowa dla kotów i nie trzeba jej w żaden sposób unikać.

Koty na diecie wegańskiej mają się całkiem dobrze /Fot. Unsplash

Ciekawe jest to, że blisko rok temu prof. Knight opublikował podobne wnioski dotyczące psów. Aż 49 proc. psów na konwencjonalnej diecie mięsnej cierpiało na jedno z 22 konkretnych zaburzeń, w porównaniu z 36 proc. psów na diecie wegańskiej.

Prof. Andrew Knight mówi:

Przejście na dietę wegańską dla zwierząt domowych mogłoby przynieść znaczne oszczędności w zakresie emisji gazów cieplarnianych, zużycia gruntów i słodkiej wody oraz energii spożywczej. Nie ma dowodów sugerujących, że koty w jakikolwiek sposób cierpią z powodu zdrowej diety wegańskiej. Niezależnie od składników, dieta zwierząt domowych powinna być zawsze kompletna i zbilansowana pod względem odżywczym.

Warto wspomnieć, że w 2020 r. Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne stwierdziło, że “koty są obligatoryjnymi mięsożercami i nie powinny być karmione dietą wegetariańską lub wegańską”. Nie ma jednak żadnych dowodów naukowych wskazujących, że takie odżywianie jest szkodliwe dla naszych pupili.