Chorwacja jak Atlantyda. Tam, gdzie teraz jest morze, kiedyś mieszkali ludzie

Szacuje się, że w okresie od 10 000 do 24 000 lat temu poziom mórz i oceanów był o około 100 metrów niższy od obecnego. W efekcie wiele lokalizacji dawniej zamieszkiwanych przez ludzi obecnie znajduje się głęboko pod wodą. Archeolodzy postanowili do nich dotrzeć.
Chorwacja jak Atlantyda. Tam, gdzie teraz jest morze, kiedyś mieszkali ludzie

Oczywiście nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele z tych obszarów jest spowitych morskimi głębinami. Szukając sposobów na wyjście z trudnej sytuacji, uczestnicy projektu Life on the Edge, będący przedstawicielami Uniwersytetu w Bradford i Uniwersytetu w Splicie, osiągnęli wielki sukces.

Czytaj też: Tak się kręciło średniowieczne życie. Archeolodzy znaleźli najlepszy tego dowód

Jego podstawę stanowiły narzędzia służące do wykonywania podwodnych skanów, dzięki którym byli w stanie określić wygląd krajobrazu u wybrzeży Chorwacji. Jeszcze w epoce kamienia mieszkali tam ludzie, lecz teraz jest to środowisko przeznaczone dla ryb i innych organizmów wodnych.

Jak przyznają uczestnicy tego ambitnego przedsięwzięcia, znajdujący się na miejscu krajobraz jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany, niż można było się spodziewać. Archeolodzy dotarli do dawnych koryt rzek i strumieni czy pozostałości jezior. Obecnie pokryte grubą warstwą morza, dawniej służyły przedstawicielom naszego gatunku. Z tego względu naukowcy mówią o Bramie do Europy.

Ukryty pod wodą krajobraz dawniej mógł stanowić miejsce codziennego życia naszych przodków. Zmieniający się klimat sprawił, że stanowiska te zostały pochłonięte przez morze

Tego typu miejsca były bowiem idealne dla naszych przodków, służąc im chociażby do zdobywania pożywienia i innych zasobów. Dzięki zebranym informacjom naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich funkcjonowały ówczesne społeczności oraz to, jak zachodziły procesy związane ze zmieniającym się klimatem.

I choć jak na razie mowa głównie o naturalnych elementach krajobrazu, to archeolodzy chcą to zmienić. Dzięki pomocy nurków, którzy dotrą do wybranych stanowisk znajdujących się pod wodą, uczestnicy projektu będą chcieli znaleźć bezpośrednie dowody potwierdzające ludzką obecność na tych terenach w okresie od 10 000 do 24 000 lat temu. 

Czytaj też: Nieznane struktury pod egipskimi piramidami. Nowe odczyty wykazały anomalię

Ostatnimi czasy stosunkowo często piszemy o znaleziskach dokonanych na terenie Chorwacji. Niedawno archeolodzy wydobyli tam hełm sprzed kilku tysięcy lat, a wcześniej dotarli do pozostałości osady znajdujących się głęboko pod wodą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lista dokonanych odkryć już wkrótce znacząco się wydłuży.