Budowa lotniska na Krecie wstrzymana. Na jego terenie odkryto zagadkowy monumentalny labirynt

Zanim rozwinęła się cywilizacja stworzona przez Greków, w basenie Morza Śródziemnego funkcjonowała kultura minojska. To właśnie jej przedstawicielom przypisuje się budowę pewnego zagadkowego labiryntu.
Budowa lotniska na Krecie wstrzymana. Na jego terenie odkryto zagadkowy monumentalny labirynt

Archeolodzy znaleźli go na Krecie, co było związane z prowadzonymi w okolicy pracami budowlanymi. Ma tam powstać lotnisko, dlatego naukowcy zabezpieczają wszelkie odkrycia dokonane na tym obszarze. Wstępne datowanie wykazało, iż chodzi o obiekt powstały między 2000 a 1700 rokiem p.n.e.

Czytaj też: Najstarsza stocznia świata z nowymi odkryciami. To miejsce wpływało na losy ludzkości

Rozmieszczony na wzgórzu obiekt wydaje się związany z okresem, w którym powstawały pierwsze minojskie pałace oraz rozwijało się pismo minojskie i kreteńskie pismo hieroglificzne. Jeśli zaś chodzi o podział czasowy tej cywilizacji, to historycy proponują wyznaczenie trzech etapów jej rozwoju: wczesnego, środkowego oraz późnego.

Oględziny miejsca, w którym doszło do odkrycia, wykazały, iż tytułowy labirynt składa się z 8 kamiennych pierścieni. Łączą się one w znajdującym się w centrum budynku, a średnica całej struktury wynosi 48 metrów. Jej powierzchnia to natomiast około 1800 metrów kwadratowych. Jak widać, mowa o sporej strukturze, co dodatkowo zadziwia, biorąc pod uwagę fakt, jak długo ukrywała się przed ludzkim wzrokiem. 

Labirynt znaleziony w czasie wykopalisk prowadzonych na Krecie pochodzi z czasów cywilizacji minojskiej. Jego datowanie sięga okresu od 2000 do 1700 roku p.n.e.

W centrum archeolodzy wyróżnili cztery strefy. To właśnie w ich obrębie przecinają się ściany, tworząc formę labiryntu. W pierwszych dwóch strefach najprawdopodobniej często przebywali ludzie, o czym świadczy duża liczba zwierzęcych kości tam zlokalizowanych. Być może miała tam miejsce obróbka zwierząt bądź były odprawiane jakiegoś rodzaju rytuały. Lokalne władze podkreślają, że chodzi o wyjątkowe odkrycie, któremu będą poświęcone dalsze badania. 

Czytaj też: Dzieciństwo Jezusa w nieznanym wcześniej tekście. Naukowcy odczytali starożytny papirus

Z kolei zdaniem archeologów jest to pierwsze takie znalezisko dokonane na Krecie. Dlaczego jest wyjątkowe? Ponieważ chodzi o pamiątkę związaną z cywilizacją minojską, która nie jest zbyt dobrze poznana przez naukowców. W pierwotnej formie badany obiekt mógł mieć formę ściętego stożka i jest porównywany do budynku znalezionego na stanowisku archeologicznym Chamezi.