Archeolodzy z Albanii dokonali historycznego odkrycia. Oznaka wielkiego luksusu sięga czasów rzymskich

Wykopaliska prowadzone na terenie albańskiego miasta Durrës doprowadziły do odnalezienia pozostałości obiektu, który z pewnością nie był przeznaczony dla zwykłego śmiertelnika.
Archeolodzy z Albanii dokonali historycznego odkrycia. Oznaka wielkiego luksusu sięga czasów rzymskich

Mówimy bowiem o krytym basenie pochodzącym z czasów rzymskich. Liczący około 1600 lat obiekt jest pierwszym tak starym znalezionym na terenie tego kraju. Samo Durrës ma niezwykle bogatą historię, ponieważ w dokumentach historycznych pisano o nim już w VII wieku p.n.e. 

Czytaj też: Wykopaliska odsłoniły ruiny rekordowo starego miasta. Archeolodzy odnaleźli skarbnicę wiedzy

W 672 roku p.n.e. na miejscu pojawili się Grecy i nadali mu nazwę Dyrrhachium, co można było przetłumaczyć jako miasto znajdujące się między dwoma wzgórzami. Wpływy rzymskie w tych okolicach pojawiły się zdecydowanie później, bo dopiero w okolicach 230 roku p.n.e. Niecałe dwieście lat później pisał o nim Cyceron, który był pełen podziwu dla trybu życia lokalsów.

W takim kontekście nie powinno dziwić znalezisko związane z czasami rzymskimi, ale archeolodzy i tak mieli niemałą niespodziankę. Wszystko ze względu na fakt, iż chodzi o pozostałości krytego basenu. Obecnie taki widok nie jest niczym niezwykłym, ale kiedy mówimy o okresie sprzed 1600 lat to z pewnością taka infrastruktura nie była powszechna.

Możemy sobie wyobrazić, jak bogaty musiał być człowiek, dla którego zbudowano kryty basen w czasach rzymskich. Odkrycie miało miejsce w dzielnicy arystokracji, a prowadzone tam wykopaliska obejmują obszar 1200 metrów kwadratowych. Jak przyznają ich uczestnicy, dzięki zrealizowanym badaniom uzyskali szeroką wiedzę na temat organizacji urbanistycznej obszaru będącego częścią miasta.

W czasie wykopalisk prowadzonych na terenie Albanii archeolodzy dotarli do pozostałości krytego basenu. Jego pochodzenie sięga okresu sprzed 1600 lat

Jeśli chodzi o wspomniany basen, to oczywiście sama jego obecność jest znacząca i pokazuje, że nieprzypadkowo mówimy o dzielnicy przeznaczonej dla arystokracji. Jakby przesłanek ku temu było mało, to warto również zwrócić uwagę na mozaiki wykorzystane w celach dekoracyjnych. 

Czytaj też: Średniowieczny kościół zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Właśnie go odnaleziono

Kolorowe freski, jak podkreślają uczestnicy badań, zostały wykonane przez eksperta, co widać na podstawie poziomu artystycznego tych dzieł. Wykorzystane motywy obejmują geometryczne kształty wykonane z marmuru, kamienia, szkła i ceramiki. Wykopaliska odsłoniły również pozostałości ścian oraz ceglanej podłogi. Według badaczy mogą to być ruiny dwupiętrowej łaźni rzymskiej. 

Opisywane obiekty były zapewne wykorzystywane na przestrzeni wielu lat, przy czym archeolodzy sugerują, że chodzi o pozostałości liczące co najmniej 1600 lat. Oczami wyobraźni możemy zobaczyć tętniące życiem miasto oraz leżącą nieco na uboczu dzielnicę przeznaczoną dla jego najbogatszych mieszkańców. Wiele wieków później archeolodzy znajdują dowody na dawny luksus obecny w tym miejscu. Być może dalsze badania dostarczą więcej informacji na temat ówczesnych realiów.