Starożytny przewodnik po zaświatach
Księga Umarłych, znana Egipcjanom jako Księga wychodzenia za dnia, była zbiorem tekstów i zaklęć mających pomóc zmarłym w bezpiecznej wędrówce przez zaświaty. Znajdowały się w niej magiczne formuły i instrukcje chroniące duszę po śmierci. Egiptolog Lara Weiss wyjaśnia, że ze względu na świetny stan zachowania oraz imponującą długość papirusu, nietrudno uznać odkrycie go za wspaniałe znalezisko. Co ciekawe, zespół badawczy stojący za tym archeologicznym sukcesem nie ujawnił jeszcze dokładnej treści zwoju. Ta dodatkowa szczypta tajemniczości powoduje, że sprawa jest jeszcze bardziej intrygująca.
Czytaj też: Sensacyjne odkrycie archeologiczne u naszych sąsiadów. Znaleziono zbroję sprzed 3200 lat
Księga Umarłych to tylko jeden z wielu artefaktów znalezionych w tej starożytnej nekropolii
Cmentarz w Al-Ghuraifa obfitował w wiele innych zabytków związanych z egipskimi obrządkami pogrzebowymi. Wśród odkryć znalazły się między innymi mumie zamknięte w sarkofagach wykonanych z kamienia bądź drewna, tysiące figurek znanych jako uszebti czy też różnego rodzaju amulety. Poza tym archeolodzy na przestrzeni lat natknęli się tam na naczynia przeznaczone do przechowywania organów oraz zróżnicowane przedmioty grobowe. Te ostatnie są zaskakująco powszechnie spotykane w różnych częściach świata.
Szczególną uwagę przykuła świetnie zachowana trumna Ta-de-Isy, córki arcykapłana Djehuty’ego z Al-Ashmunin. Uczestnicy międzynarodowej ekspedycji zorientowali się, iż wewnątrz znajdował się komplet naczyń zwanych kanopami. Poza tym archeolodzy poinformowali o odkryciu wspomnianych figurek, a także posągu poświęconego bóstwu zwanemu Sokarem. Postać ta była w starożytnym Egipcie powszechnie łączona z zajmowaniem się zmarłymi, których ostatecznie miała transportować ich do zaświatów.
Co to znaczy dla nauki?
Księga Umarłych ujawnia kluczowe aspekty systemu wierzeń starożytnych Egipcjan, a nasze teorie, jak w wieku przypadkach w egiptologii, nieustannie się zmieniają, rozwijają i dostosowują z każdym nowym tłumaczeniem tego tekstu — wyjaśniają przedstawiciele American Research Center in Egypt
Czytaj też: Gigantyczne miasto było ukryte od tysięcy lat. Chińscy archeolodzy dokonali czegoś niebywałego
Wśród pochowanych zidentyfikowano osoby związane z kultem boga Amona, w tym córkę arcykapłana i śpiewaczkę świątynną. To sugeruje religijny charakter nekropolii i zapewnia cenne spojrzenie na tło społeczne dokonanych znalezisk. Choć odkrycie nie wywróci egiptologii do góry nogami, stanowi ważną część układanki. Po zakończeniu badań i prac konserwatorskich, zwój ma trafić na ekspozycję w Wielkim Muzeum Egipskim. Tym sposobem turyści zyskają niepowtarzalną okazję, by zobaczyć ten bezcenny fragment starożytnego świata na własne oczy.
Egipska ziemia wciąż zaskakuje
Znalezisko w Al-Ghuraifa dobitnie pokazuje, że mimo dziesięcioleci intensywnych badań, Egipt wciąż skrywa tajemnice. Każde takie odkrycie, nawet jeśli nie jest rewolucyjne, poszerza naukową wiedzę o jednej z najbardziej fascynujących cywilizacji w dziejach. A nie można wykluczyć, że dalsze tłumaczenia, bądź potencjalne odkrycia, do których dojdzie w przyszłości, dostarczają jeszcze więcej informacji. Zanim tak się stanie trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pełne zrozumienie kontekstu wymaga czasu i żmudnych analiz.