To właśnie u naszych południowych sąsiadów doszło do tego niebywałego odkrycia. Datowanie artefaktu, którym zajęli się eksperci z Muzeum Miasta Brna, sięga okolic 1200 roku p.n.e. Mówimy więc o epoce brązu na terenie Europy. Autorzy tego odkrycia nie przekazali opinii publicznej zbyt wielu informacji na temat okoliczności, w jakich miało ono miejsce.
Czytaj też: Tajemnicze wzgórze krasnoludów w Indiach. Naukowcy odkryli prawdę o miniaturowych domostwach
W związku z tym nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdowały się wydobyte przedmioty. Te zdecydowanie nie ograniczały się wyłącznie do zbroi. Archeolodzy dotarli też do wykonanej z brązu szpilki, grotu tworzącego dawniej broń czy sierpa. W działaniach brali udział zarówno zawodowi archeolodzy, jak i hobbystyczni poszukiwacze skarbów. Ich współpraca przyniosła niesamowite efekty.
Zbroja znaleziona w Czechach pochodzi z okolic 1200 roku p.n.e. W podobnym okresie trwała słynna wojna trojańska
Ze względu na charakter, w jakim ktoś złożył te przedmioty, naukowcy wysunęli pewną intrygującą teorię. Ich zdaniem chodziło o celowe złożenie w formie rytualnej ofiary. I choć początkowo badacze nie zwrócili większej uwagi na jeden z wykonanych z brązu obiektów, to szybko zdali sobie sprawę, z czym mają do czynienia. Była to zbroja, którą udało się odtworzyć w wirtualny sposób.
Do realizacji tego celu posłużyła technika skanowania 3D. Dzięki niej eksperci w sposób cyfrowy rozwinęli wykonany z brązu arkusz. Później zrekonstruowali jego kształt, co dało im pewność, iż faktycznie chodzi o zbroję, którą zapewne nosił wojownik z epoki brązu. To dopiero drugie takie odkrycie na terenie kraju naszych południowych sąsiadów, co pokazuje, o jak fenomenalnej historii mówimy.
Nie ma wątpliwości, że właścicielem zbroi musiał być wysoko postawiony wojownik. Takie elementy wyposażone były bowiem zarezerwowane dla elit z epoki brązu. Kiedy na terenie dzisiejszej Turcji przed tysiącami lat toczyły się bitwy związane z wojną trojańską, w środkowej części Starego Kontynentu rozwijał się tzw. krąg kultur popielnicowych. Jego nazwa była związana z urnami, w których umieszczano w tym okresie spalone szczątki zmarłych.
Czytaj też: Ametystowy skarb spoczywał w fosie polskiego zamku. To wyjątkowy artefakt sprzed wieków
Krąg ten obejmował swoim zasięgiem także obecne tereny naszego kraju. Za jego początek uznaje się okolice 1700 roku p.n.e., natomiast daty końcowe różniły się między sobą w zależności od lokalizacji. Ogólnie można jednak przyjąć, że krąg kultur popielnicowych rozwijał się od epoki brązu. Zbroja z Czech oraz inne znalezione tam artefakty powinny umożliwić jeszcze lepsze zrozumienie tego okresu.