Jak poznać historię Słońca? Wystarczy spojrzeć na Księżyc

Ziemia nie jest równie dobrą kapsułą czasu jak Księżyc. Z tego względu naukowcy proponują, by wykorzystać Srebrny Glob do zgłębiania historii Słońca.
Jak poznać historię Słońca? Wystarczy spojrzeć na Księżyc

Nasza gwiazda od początku miała wpływ na Ziemię i Księżyc, które powstały nieco później. Na przestrzeni 4,5 mld lat Słońce emitowało wysokoenergetyczne cząstki, które uderzały i uderzają w powierzchnie obiektów takich jak Ziemia, Mars czy właśnie Księżyc. Erozja z udziałem wody i wiatru oraz ruchy płyt tektonicznych to tylko niektóre z czynników wpływających na znikanie wszelkiego rodzaju dowodów geologicznych. Księżyc jest na to znacznie mniej podatny, dzięki czemu to właśnie na nim chcieliby skupić się astronomowie.

Czytaj też: Chiny podekscytowane tym odkryciem na Księżycu. Ujawniono, jakie plany ma teraz Państwo Środka

Srebrny Glob nie jest stuprocentowo wolny od aktywności, na przykład w postaci tworzenia się lawy czy też zewnętrznych wpływów, choćby związanych z uderzeniami kosmicznych skał. Okazuje się jednak, że obecność tej lawy może być wręcz zbawienna. Dzięki niej fragmenty Srebrnego Globu mogą być zamknięte ochronną warstwą i osłonięte przed dalszą interakcją ze Słońcem.

Księżyc w znacznie mniejszym stopniu niż Ziemia podlega czynnikom erozyjnym

Wystarczy więc przekopać się przez warstwy regolitu i dotrzeć do dowodów sprzed milionów i miliardów lat. Najlepsza ku temu okazja mogłaby się nadarzyć za sprawą załogowych misji, które mają się odbyć dzięki programowi Artemis. Wśród aspektów możliwych do zbadania w ten sposób byłoby między innymi to, jak długo wybrane próbki były wystawione na działanie promieni kosmicznych. Mogłyby też zostać użyte do modelowania tempa produkcji promieni kosmicznych na Słońcu przez ostatnie miliardy lat.

Czytaj też: Pozaziemska woda w meteorycie. Jak można wykorzystać to odkrycie?

W całym Układzie Słonecznym to właśnie Księżyc wydaje się idealnym kandydatem do miana kapsuły czasu. Ze względu na niewielką odległość dzielącą naszego naturalnego satelitę od Ziemi oraz fakt, że ludzkość stanęła już na jego powierzchni, tego typu badania powinny być w zasięgu ręki. Srebrny Glob powstał około 4,5 mld lat temu, po tym, jak w ówczesną Ziemię uderzył obiekt wielkości Marsa. Kolizja ta doprowadziła do wyrzucenia materii, która z czasem utworzyła Księżyc.