Księżycowy zegar ozdobi Olimpiadę

Niezwykle efektowny projekt gigantycznego zegara księżycowego Aluna jest bliski realizacji. Zegar ma szansę na zostanie jednym z symbolów i atrakcji turystycznych Londynu.

Niezwykłą konstrukcję wybudują na brzegu Tamizy najprawdopodobniej jeszcze przed rozpoczęciem Olimpiady 2012 w Londynie. Aluna to zbiór ogromnych, świecących się mlecznobiałych pierścieni, wskazujących cykle przypływów i odpływów, dzień księżycowy, oraz fazy księżyca. Zgodnie z ideą autora projektu – londyńskiej artystki Laury Williams – zegar ma wywoływać u widza poczucie spokoju i wyciszenia, w przeciwieństwie do pośpiechu miejskiego życia, symbolizowanego przez szybki bieg strzałek na naszych zwykłych zegarkach.

Zegar będzie również spełniał standardy ekologiczne – ma być zasilany elektrownią przypływową, położoną nad Tamizą. Według autorki projektu zegar skonstruowany będzie zgodnie z rytmem Ziemi i będzie funkcjonować w pełnej harmonii z planetą.

Firma Aluna Project zgłosiła swój projekt do konkursu na rekonstrukcję części nadbrzeża w East India Docks, naprzeciwko sławnego Millennium Dome. W ramach projektu planowane jest wzniesienie całego kompleksu kulturalnego: wystaw, kawiarni, sali konferencyjnej, sklepów, których uwieńczeniem i ozdobą będzie księżycowy zegar. Projekt ten został jednym z czterech projektów finalnych konkursu na zagospodarowanie tej części Londynu.

Alunę popiera szereg znanych brytyjskich artystów, a także astronomowie i przedstawiciele londyńskich muzeów. Projekt Williams znalazł poparcie również wśród miejskich organizacji, takich jak British British Waterways i Urban Space Management, a nawet burmistrz miasta Boris Johnson. Według niego Aluna może zostać kolejnym symbolem dziedzictwa kulturalnego Londynu w roku 2012. Pomoc w realizacji projektu zaproponowały już potężne korporacje. Losy zegara zależą jednak od zgody właścicieli terenu, na którym miałby zostać wzniesiony monument. Na oficjalnej stronie projektu Aluna można zobaczyć zdjęcia i trójwymiarową prezentację konstrukcji. JSL

źródło: www.alunatime.org