Ta kultura była prawie nieznana nauce. Nowe znaleziska doprowadziły do przełomu

Janambre to nazwa stosowana względem rdzennych mieszkańców tego, co obecnie jest stanem Tamaulipas w północno-wschodnim Meksyku. Dzięki znalezionemu niedawno szkieletowi wiedza na temat tych społeczności powinna znacząco się powiększyć.
Ta kultura była prawie nieznana nauce. Nowe znaleziska doprowadziły do przełomu

Dotychczas była ona bowiem bardzo ograniczona, dlatego każda nowa informacja na temat tej tajemniczej grupy będzie na wagę złota. Wiemy, iż przedstawiciele Janamabre regularnie się przemieszczali, poszukując pożywienia. W pewnym momencie doświadczyli jednak kontaktów z przybyszami z Europy. Właśnie wtedy, na przełomie XVII i XVIII wieku, doszło do starć z konkwistadorami.

Czytaj też: Co ma wspólnego Budda i starożytny Egipt? Polacy donoszą o bardzo nietypowym znalezisku

Za najnowszymi ustaleniami dotyczącymi przeszłości Janamabre stoją przedstawiciele INAH (National Institute of Anthropology and History). To właśnie im przekazano informacje na temat tzw. koleby skalnej, czyli naturalnego zagłębienia wykorzystywanego w formie schronienia. Taka formacja, znajdująca się w kanionie Huizachal, okazała się mieć cenną zawartość.

Przynajmniej z punktu widzenia archeologii, ponieważ mowa o szczątkach mężczyzny, który w momencie śmierci miał od 35 do 40 lat. Jego szkielet znajdował się na głębokości około 18 centymetrów, a całość była też przykryta fragmentami roślinnymi. Poza tym naukowcy natrafili na trzy groty strzał oraz fragmenty rzeźb. 

Kultura Janamabre była do tej pory bardzo słabo poznana, ponieważ jej przedstawiciele prowadzili koczowniczy tryb życia. W efekcie do czasów współczesnych zachowało się niewiele artefaktów związanych z tymi grupami

Gdy kultura Janamabre wciąż istniała, na terenie dzisiejszego Meksyku rozciągała się tzw. Nowa Hiszpania. Była to rzecz jasna kolonia założona przez przybyszy z Europy w 1521 roku. Utworzenie tego terytorium było możliwe dzięki podbojowi Meksyku, a Nowa Hiszpania stanowiła część tzw. Wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. To ostatnie istniało aż do 1821 roku.

Czytaj też: Śmiercionośny patogen znaleziony w grobie sprzed niemal 5 tysięcy lat. To on mógł wywołać pierwszą znaną pandemię

Dzięki analizie znalezionych szczątków oraz artefaktów naukowcy powinni zyskać możliwość zrozumienia, jakie cechy fizyczne nosili przedstawiciele ludu Janamabre oraz jakimi przedmiotami się posługiwali. Dotychczasowe dane w tej sprawie były nieliczne między innymi ze względu na fakt, iż społeczności te prowadziły koczowniczy tryb życia. W efekcie do czasów współczesnych zachowało się niewiele pamiątek pochodzących z czasów świetności Janamabre.