Oto przełomowy lek na epidemię otyłości. Nie każdy powinien go zażywać

Zepbound to najnowszy lek odchudzający firmy Eli Lilly, który właśnie został zatwierdzony do użytku przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Oczekiwania wobec preparatu są ogromne i prawdopodobnie szybko stanie się on bestsellerem.
Otyłość dotyka 800 mln osób na świecie /Fot. Unsplash

Otyłość dotyka 800 mln osób na świecie /Fot. Unsplash

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 800 mln osób na świecie zmaga się z otyłością, a prawie 2 mld ludzi ma nadwagę. To oznacza, że ok. 39 proc. światowej populacji dorosłych waży za dużo, a 13 proc. z nich jest otyła. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce rośnie – w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.

Czytaj też: Lek na otyłość. Te myszy jadły, co chciały, a i tak były chude!

Z otyłością można walczyć. Utrata 5-10 proc. masy ciała poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne oznacza zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – w takim celu ma być stosowany Zepbound.

Dr John Sharretts, dyrektor Wydziału Cukrzycy, Zaburzeń Lipidowych i Otyłości Centrum Oceny i Badań Leków FDA mówi:

Otyłość i nadwaga to poważne schorzenia, które mogą być powiązane z niektórymi z głównych przyczyn zgonów, takimi jak choroby serca, udar i cukrzyca. W świetle rosnącego wskaźnika otyłości i nadwagi w Stanach Zjednoczonych to zatwierdzenie stanowi odpowiedź na niezaspokojoną potrzebę medyczną.

Ten lek na otyłość gwarantuje niesamowite wyniki, ale obarczony jest dużym ryzykiem

Zepbound aktywuje receptory hormonów wydzielanych w jelitach (GLP-1 i GIP) w celu zmniejszenia apetytu i przyjmowania pokarmu. Zepbound podaje się we wstrzyknięciu podskórnym raz w tygodniu, a dawkę należy zwiększać w ciągu czterech do 20 tygodni, aby osiągnąć dawki docelowe wynoszące 5 miligramów (mg), 10 mg lub 15 mg raz w tygodniu. Maksymalna dawka leku Zepbound wynosi 15 mg raz na tydzień.

Czytaj też: Kawa najlepsza dla osób z nadwagą czy szczupłych? Wątroba jednych z nich szczególnie podziękuje za ten napój

Aktywny składnik leku Zepbound, tyrzepatid, został wcześniej zatwierdzony pod nazwą handlową Mounjaro i jest lekiem przeciwcukrzycowym wytwarzanym również przez firmę Eli Lilly. W badaniu klinicznym z udziałem ponad 2500 osób dorosłych osoby przyjmujące Zepbound w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi schudły średnio 22 kg po podaniu najwyższej dozwolonej dawki i 15 kg po najniższej dawce w porównaniu do 3 kg w przypadku placebo.

Lek jest przeznaczony do kontrolowania masy ciała u dorosłych z otyłością (wskaźnik masy ciała 30 kg/m2 lub większy) lub nadwagą (wskaźnik masy ciała 27 kg/m2 lub większy) z co najmniej jedną chorobą związaną z wagą. Preparat nie zadziała w pojedynkę, musi być zażywany razem z dietą o obniżonej kaloryczności i zwiększoną aktywnością fizyczną.

Lek Zepbound /Fot.Eli Lilly

Możliwe są działania niepożądane, takie jak nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, ból żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy czy wypadanie włosów. Zepbound u szczurów wywołuje nowotwory tarczycy, nie wiadomo czy podobny efekt występuje u ludzi. Leku nie powinny stosować osoby, u których w wywiadzie lub historii rodzinnej występował rak tarczycy ani te, u których stwierdzono mnogą gruczolakowatość wewnątrzwydzielniczą (MEN).

Preparatu nie badano u pacjentów z zapaleniem trzustki w wywiadzie lub ciężką chorobą przewodu pokarmowego (w tym ciężką gastroparezą, stanem zakłócającym prawidłowy ruch mięśni żołądka). Nie należy go stosować w skojarzeniu z lekiem Mounjaro lub agonistą receptora GLP-1.

Zepbound ma wysoką cenę katalogową wynoszącą 1060 dol. miesięcznie, co może ograniczyć liczbę osób, które mogą go otrzymać, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często nie pokrywają kosztów leków odchudzających. Osoby objęte ubezpieczeniem mogą zapłacić zaledwie 25 dolarów za receptę na 1 lub 3 miesiące. Oczekuje się, że nowy preparat będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych w ciągu kilku tygodni, dołączając do leków Ozempic i Wegovy.