Leki na ADHD z nieoczekiwanymi korzyściami dla naszego organizmu

Nowe badania wykazały, że leki powszechnie stosowane na ADHD łagodzą objawy współistniejących schorzeń psychicznych, takich jak stany lękowe czy depresja.
Leki na ADHD mają pozytywny wpływ na współistniejące zaburzenia psychiczne /Fot. Unsplash

Leki na ADHD mają pozytywny wpływ na współistniejące zaburzenia psychiczne /Fot. Unsplash

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Objawia się znacznymi problemami z funkcjami wykonawczymi, m.in. kontrolą uwagi czy kontrolą hamującą, problemami ze skupieniem, nadpobudliwością ruchową lub impulsywnością. Osoby z ADHD często nie mają wystarczająco dużo “cierpliwości” do realizacji zadań wymagających zaangażowania poznawczego. Globalnie problem ten dotyczy aż 8,4 proc. dzieci i 2,5 proc. dorosłych.

Czytaj też: Ponad 6000 skanów i wreszcie wiemy, jak wygląda ADHD w mózgu

W większości przypadków ADHD jest spowodowane interakcją genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka, różniących się pod względem objawów behawioralnych. Przepisywane leki na ADHD dzielą się na dwie kategorie: środki pobudzające i niestymulujące, przy czym oba są na ogół skuteczne w leczeniu objawów ADHD. W badaniu opisanym w czasopiśmie JAMA Network Open wykazano, że mają one także inny korzystny wpływ.

Leki na ADHD pomagają łagodzić skutki innych zaburzeń psychicznych

Zespół naukowców z Karolinska Insitutet pod kierunkiem dr Heidi Taipale przeanalizował ogólnokrajowe dane dotyczące 221 714 osób w wieku 16 do 65 lat z rozpoznaniem ADHD. Aż 56,5 proc. z nich miało współistniejące choroby psychiczne, przy czym najczęściej występowały zaburzenia lękowe oraz depresja i/lub choroba afektywna dwubiegunowa.

Czytaj też: Temperatura ciała a depresja. Co je ze sobą łączy?

Naukowcy przeanalizowali związek między określonymi lekami a hospitalizacją z jakichkolwiek powodów psychiatrycznych, hospitalizacjami niepsychiatrycznymi, niezdolnością do pracy oraz zachowaniami samobójczymi (próbami i zgonami). Hospitalizacje inne niż psychiatryczne badano głównie jako potencjalny wskaźnik bezpieczeństwa; na przykład hospitalizacja z powodu działań niepożądanych leków na ADHD, takich jak drgawki.

ADHD to nie tylko problem ze skupieniem u młodych osób /Fot. Freepik

Najczęściej stosowanym lekiem na ADHD był metylofenidat (Ritalin, Concerta), stosowany przez 68,5 proc. uczestników, następnie lisdeksamfetamina (Vyvanse i Elvanse) 35,2 proc., politerapia dwoma lub więcej lekami 27,1 proc. i atomoksetyna (Strattera) 15,6 proc.

Wnioski były zaskakujące. Okazało się, że stosowanie leków na ADHD – zwłaszcza stymulantów jak lisdeksamfetamina – wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem hospitalizacji psychiatrycznej, zachowań samobójczych i hospitalizacji niepsychiatrycznych. Stosowanie atomoksetyny niestymulującej wiązało się jedynie ze zmniejszonym ryzykiem niezdolności do pracy, zwłaszcza wśród młodzieży i młodych dorosłych.

Dr Heidi Taipale mówi:

Chociaż pojawiły się obawy dotyczące potencjału amfetaminy i metylofenidatu w zwiększaniu ryzyka wystąpienia niepożądanych skutków psychiatrycznych, takich jak psychoza i mania, nasze wyniki pokazują, że ogólnie ostateczny wpływ na wyniki psychiatryczne jest pozytywny. Jest to zgodne z kilkoma wcześniejszymi badaniami, które wykazały zmniejszone ryzyko zachowań samobójczych i rozwoju zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, a także niższy wskaźnik występowania i nawrotu depresji podczas używania narkotyków z ADHD.

Wnioski płynące z badań są pouczające i mogą dać lekarzom wiele wskazówek dotyczących leczenia ADHD, ale nie należy myśleć, że farmaceutyki są receptą na wszystko.