Literacka Nagroda Nobla 2017 dla Kazuo Ishiguro. Akademia Szwedzka znów zaskoczyła?

Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla został autor “Pejzażu w kolorze sepii” i “Nie opuszczaj mnie”.
Literacka Nagroda Nobla 2017 dla Kazuo Ishiguro. Akademia Szwedzka znów zaskoczyła?

Literacka Nagroda Nobla 2017

 

Medal, 8 mln koron i jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury otrzymał Kazuo Ishiguro, “który w swoich powieściach o wielkiej emocjonalnej sile, obnażył otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem związku z światem” – czytamy w uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej.  Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia zasłynął takimi powieściami jak “Pejzaż w kolorze sepii” czy “Nie opuszczaj mnie”.

Tegoroczny wybór znów zaskoczył czytelników. Przed ogłoszeniem wyników w notowaniach bukmacherskich na literackiego Nobla najwięcej osób obstawiało Harukiego Murakamiego, mocnym kandydatem był też Ngugi Wa Thiong’o.

Sporo kontrowersji wzbudził ubiegłoroczny wybór. W 2016 Literacką Nagrodę Nobla odebrał  Bob Dylan. Jak uzasadniała Akademia Szwedzka, artystę wyróżniono  za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

Zobacz relację z ogłoszenia wyników:

 

 

Zgodnie z założeniem fundatora – Alfreda Nobla, nagroda w dziedzinie literatury miała być przyznawana autorowi, który stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło, pozostające w zgodzie z najwyższymi wartościami.  

Laureata wybiera Akademia Szwedzka, w skład której wchodzi 18 dożywotnio wybieranych  członków – są to głównie szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy.

To właśnie w tej dziedzinie Polacy odnieśli najwięcej sukcesów. Nagrodą Nobla wyróżnionych zostało dotychczas czterech Polaków: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).  To też mocno sfeminizowana dziedzina – wśród laureatów znalazło się dotychczas 14 kobiet.

Uroczyste wręczenie Nagród Nobla z rąk szwedzkiego króla odbędzie się 10 grudnia  w budynku filharmonii sztokholmskiej.