Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück – amerykańskiej poetki

Louise Elisabeth Glück to amerykańska poetka i eseistka, laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Pulitzer Prize, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.
Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück – amerykańskiej poetki

Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück „za jej niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną” – napisano w krótkim uzasadnieniu nagrody.

 

 

Louise Elisabeth Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku, i wychowała w nowojorskiej dzielnicy Long Island. Uczyła się w Sarah Lawrence College i Columbia University, ale nie uzyskała dyplomu. Oprócz kariery pisarskiej ma za sobą karierę naukową, jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach.

W swojej poezji Glück skupia się na wyjaśnianiu aspektów traumy, pożądania i natury. Jej poezja jest znana ze szczerych opisów smutku i izolacji. Badacze jej twórczości skupiają się również na konstruowanych przez nią postaciach poetyckich i związkach jej wierszy z jej prawdziwym życiem.

Glück często jest określana jako poetka autobiograficzna, a jej prace są znane ze swojej emocjonalnej intensywności i częstego czerpania z mitów, historii lub natury w celu analizowania osobistych doświadczeń i współczesnego życia.

Obecnie Glück jest adiunktem i pisarzem rezydentem Rosenkranz na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge, Massachusetts.