Cel? Rewolucja. Z tą bronią lotnictwo USA będzie niezwyciężone

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obronnych (DARPA) postawiła na firmę General Atomics co do realizacji przełomowego projektu, który zapewni Siłom Powietrznym USA broń o rewolucyjnym wręcz potencjale.
Cel? Rewolucja. Z tą bronią lotnictwo USA będzie niezwyciężone

DARPA wybiera General Atomics do realizacji przełomowego programu LongShot

Tylko i wyłącznie firma General Atomics została wybrana do realizacji kolejnej fazy inicjatywy LongShot, w ramach to której od 2021 roku firmy Lockheed Martin, Northrop Grumman i General Atomics rozwijały unikalne drony. Rygorystyczne wymagania oraz potrzeby lotnictwa USA wyłoniły jednoznacznego zwycięzcę, który już w grudniu dostanie możliwość udowodnienia w praktycznych testach w locie, że to jego dron jest odpowiedzią na wszystkie problemy amerykańskich sił powietrznych. Po tej fazie nastąpi etap dalszego rozwoju oraz oceniania.

Czytaj też: Te zdjęcia musisz obejrzeć. Elitarny samolot szpiegowski USA doczekał się wyjątkowej sesji

Celem programu LongShot jest stworzenie latającego bezzałogowca bojowego, którego będzie można wystrzeliwać bezpośrednio z pokładu lecącego samolotu. Po oddzieleniu się od “statku matki” taki dron byłby wręcz jego przedłużeniem, jako że posiadałby sam w sobie pociski powietrze-powietrze zdolne do niszczenia wrogich maszyn powietrznych. Wynik wprowadzenia tego typu drona na służbę będzie wręcz rewolucyjny, bo zapewni myśliwcom i bombowcom zwiększoną elastyczność w reagowaniu na zagrożenia powietrzne z większych odległości.

Czytaj też: Lotnictwo USA będzie jeszcze potężniejsze. Ten nowy pocisk to niszczyciel nie do zatrzymania

Ogłoszenie zostało uzupełnione świeżą koncepcyjną grafiką, przedstawiającą znacząco zmieniony projekt w porównaniu do tego, który doczekał się prezentacji przed dwoma laty. Teraz render przedstawiona bezzałogowca powietrznego ze znacznie wydłużonym kadłubem, dwoma parami skrzydeł (z jednymi otworzonymi), wlotem powietrza na górze oraz charakterystycznym usterzeniem ogonowym w kształcie V. Podczas lotu wystrzeliwuje pocisk powietrze-powietrze AIM-120 Advanced Medium Range (AMRAAM), co generuje wątpliwości co do tego, gdzie dokładnie dron przechowuje rakiety – czy znajdują się na zewnętrznych pylonach, czy w wewnętrznych sektorach (jak pokazano na renderze z 2021 roku).

Render LongShot od General Atomics z 2021 roku

Czytaj też: USA i ich wyjątkowy plan na wystrzeliwanie atomówek. ERCS były niczym Gwiazdy Śmierci

Chociaż pełne informacje na temat obecnego projektu drona LongShot od General Atomics i planów DARPA są w ogólnym rozrachunku ograniczone, to propozycja budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2024 dostarcza pewnego wglądu na kilka szczegółów. Wynika z nich, że LongShot będzie po prostu bezzałogowcem latającym o zdolności konfrontacji z wieloma celami powietrznymi o różnym stopniu zaawansowania. Aby zrealizować tę wizję, DARPA przeznaczyła budżet rzędu ponad 44 milionów dolarów na LongShot w roku fiskalnym 2024, co stanowi wzrost w porównaniu z 36 milionami dolarów w poprzednim roku.