Lotnictwo USA będzie jeszcze potężniejsze. Ten nowy pocisk to niszczyciel nie do zatrzymania

Pociski powietrze-powietrze są dla sił powietrznych podstawą do utrzymywania przewagi w powietrzu, więc ich ciągły rozwój jest kluczowy do utrzymania dominacji. Lotnictwo USA wie o tym doskonale i stąd bierze się właśnie niedawne ogłoszenie pewnej wyjątkowej firmy.
Lotnictwo USA będzie jeszcze potężniejsze. Ten nowy pocisk to niszczyciel nie do zatrzymania

Pociski AIM-120C-8 wniosą możliwości lotnictwa USA na jeszcze wyższy poziom

Dawniej firma Raytheon Technologies, a dziś już RTX, ogłosiła właśnie pomyślne zakończenie pierwszego testu lotu swojej rakiety AIM-120C-8. Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym, ta najnowsza międzynarodowa wersja rakiety AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) została wystrzelona z samolotu F-15C Eagle i pomyślnie przechwyciła i zniszczyła cel powietrzny. W ogólnym rozrachunku ten nowy pocisk (będący modernizacją oryginału) jest częścią programu F3R (Form, Fit, Function Refresh), mającego na celu modernizację istniejącego systemu rakietowego AMRAAM.

Czytaj też: USA i ich wyjątkowy plan na wystrzeliwanie atomówek. ERCS były niczym Gwiazdy Śmierci

AMRAAM to rakieta sprawdzona w boju, której ufa ponad 40 międzynarodowych partnerów zarówno dla misji powietrze-powietrze, jak i powierzchnia-powietrze. Dzięki zaawansowanym technologiom z F3R, które aktualizują zarówno sprzęt rakiety, jak i pozwalają na przyszłe proste aktualizacje oprogramowania, maksymalizujemy możliwości tej amunicji dla sojuszników na całym świecie – powiedział Paul Ferraro, prezes Air Power w Raytheon.

W ramach programu F3R inżynierowie zastosowali inicjatywy z zakresu modelowego projektowania systemów i różne technologie cyfrowe, aby zmodernizować sekcję naprowadzania rakiety. Technologiczne uaktualnienia obejmowały modyfikacje wielu obwodów i wprowadzenie zaawansowanych procesorów, aby uczynić pocisk znacznie dokładniejszym, niezawodnym oraz efektywnym.

Pociski AIM-120D-3 AMRAAM odpalone z F-16 podczas testów /Fot. Raytheon

Czytaj też: Rząd USA otrzymał tajemniczą skrzynkę. Kryje się w niej klucz do wygranej na wojnie

Samo w sobie domyślne przetestowanie AIM-120C-8 nie tylko oznacza znaczący postęp w technologii rakietowej, ale także podkreśla zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w modernizację swojego uzbrojenia. Zwłaszcza że to ogłoszenie nastąpiło po udanym teście lotu rakiety AIM-120D-3, który miał miejsce po zaledwie 11 miesiącach po pierwszym teście lotu i zakończyły się demonstracją jej skuteczności w wymagającym środowisku.

Czytaj też: Grad odchodzi do lamusa. Rosja będzie miała nowe wyrzutnie rakiet

Stawia to firmę RTX na dobrym miejscu, jako że proces modernizacji pocisków AMRAAM wsparły niedawno Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, przyznając jej kontrakt na 1,15 miliarda dolarów. Ten obejmuje produkcję rakiet AIM-120D-3 i AIM-120C-8 oraz ich dostawę do 19 różnych krajów.