Ludzie nie stworzyli tych narzędzi. Zaskakujące obserwacje naukowców

Przedstawiciele Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka przeprowadzili obserwacje, które wykazały, że wytwarzanie kamiennych narzędzi nie jest umiejętnością zarezerwowaną wyłącznie dla ludzi.
Ludzie nie stworzyli tych narzędzi. Zaskakujące obserwacje naukowców

Okazało się bowiem, że kamienne narzędzia są tworzone przez makaki krabożerne w Parku Narodowym Phang Nga w Tajlandii. Dzięki tego typu pomocom zwierzęta z łatwością rozbijają orzechy. Artefakty te są zaskakująco podobne do znajdowanych na stanowiskach archeologicznych w Afryce Wschodniej.

Czytaj też: Żyrafa dostała własne ortezy robione na zamówienie. To prawdziwy dowód pasji i miłości do przyrody

Szczegóły na ten temat zostały zaprezentowane na łamach Science Advances. Jak wyjaśniają autorzy, zdolność do celowego wytwarzania kamiennych ostrzy jest uznawana za kluczowy punkt w ewolucji homininów. Kwestią sporną jest rzecz jasna wyznaczenie, gdzie i kiedy doszło do tego przełomu. Nowe badania pokazują natomiast, że tworzenie kamiennych narzędzi wcale nie musi być domeną ludzi i ich przodków.

Fakt, że te makaki używają kamiennych narzędzi do obróbki orzechów nie jest zaskakujący, ponieważ korzystają one również z narzędzi, aby uzyskać dostęp do różnych skorupiaków. Interesujące jest to, że robiąc to przypadkowo wytwarzają znaczny własny zapis archeologiczny, który jest częściowo nieodróżnialny od niektórych artefaktów homininów. wyjaśnia główny autor, Tomos Proffitt

Ludzie i małpy mogli w dość przypadkowych okolicznościach tworzyć kamienne, zaostrzone artefakty

Członkowie zespołu zarządzanego przez Proffitta dokonali analizy porównawczej fragmentów kamieni wykorzystywanych przez makaki z tymi pochodzącymi z odległych czasowo stanowisk archeologicznych. W ten właśnie sposób naukowcy odnotowali, że małpy i ludzie tworzyli oraz wykorzystywali zaskakująco podobne obiekty. Warto jednocześnie podkreślić, iż zaostrzone kamienie powstałe z udziałem makaków są raczej dziełem przypadku aniżeli planowanej obróbki mającej na celu stworzenie ostrzy.

Dokładniej rzecz biorąc, łącznie naukowcy porównali 1119 kamiennych artefaktów pochodzących z miejsc, w których makaki otwierały z ich użyciem orzechy z obiektami pochodzącymi  ze stanowisk archeologicznych powiązanych z homininami w Etiopii, Kenii i Tanzanii. Cienkie, płaskie i szerokie kamienne przedmioty używane przez małpy miały od 1,3 do 7,9 centymetra długości. Okazały się praktycznie nie do odróżnienia od tych, które pochodziły sprzed ponad 3 milionów lat.  

Czytaj też: Tutanchamon grobowiec i skarby – niezwykła wystawa w Warszawie

Wyniki badania sugerują, że geneza tego typu narzędzi używanych przez ludzi mogła być podobna. Być może nasi odlegli przodkowie również rozbijali orzechy z użyciem kamieni i w takich okolicznościach stworzyli pierwsze ostrza. Co najważniejsze, widzimy, jak współcześnie żyjące naczelne mogą pomóc naukowcom w badaniu pochodzenia i ewolucji używania narzędzi przez Homo sapiens oraz inne gatunki. Poza tym, hipoteza, w myśl której człowiek i małpa dzielą wspólnego przodka, wydaje się teraz jeszcze bardziej prawdopodobna.