Wiemy więcej o pierwszych ludziach w Ameryce. Ciekawsze jest jednak to, kto dokonał tego odkrycia

Naukowcy próbują wyjaśnić, w jakich okolicznościach Ameryka Północna została zamieszkana przez ludzi. Okazuje się, iż te migracje przebiegały w co najmniej czterech różnych etapach.
Wiemy więcej o pierwszych ludziach w Ameryce. Ciekawsze jest jednak to, kto dokonał tego odkrycia

Mówimy o procesie trwającym w okresie od 24 000 do 12 000 lat temu, przy czym pierwsi Amerykanie trafili na kontynent z Syberii. Grupy, które tam dotarły, były najwyraźniej wysoce zróżnicowane, co potwierdzają wyniki badań archeologicznych, klimatycznych oraz genetycznych. 

Czytaj też: Podziemna struktura rozciąga się na wiele kilometrów. Jak wykorzystywano ją tysiące lat temu?

Szczegółowe ustalenia na ten temat zostały zaprezentowane na łamach American Journal of Biological Anthropology. Naukowcy zaangażowani w to przedsięwzięcie próbowali przeanalizować zróżnicowanie językowe kontynentu, aby wyciągnąć wnioski na temat pierwszych grup, które się na nim pojawiły.

Główna autorka, Johanna Nichols z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, wzięła pod lupę cechy strukturalne 60 języków ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Okazało się, iż można je przypisać do dwóch głównych grup, które trafiły na kontynent w co najmniej czterech odmiennych falach. 

Ludzie w Ameryce Północnej mogli pojawić się już 24 000 lat temu, przy czym zachodzące migracje odbywały się w co najmniej czterech różnych falach, a ostatnia miała miejsce 12 000 lat temu

Dalsze ekspertyzy dotyczyły przede wszystkim 16 cech języków, takich jak sposób tworzenia spółgłosek czy struktura sylab. W oparciu o tego typu badania naukowcy uznali, że ludzie trafili do Ameryki za sprawą czterech fal, przy czym pierwsza miała miejsce około 24 000 lat temu. Druga nastąpiła znacznie później, bo około 15 000 lat temu, trzecia 14 000 lat temu, a czwarta – około 12 000 lat temu.

To kolejny raz, kiedy eksperci dostarczają dowodów na znacznie starszą od do niedawna przewidywanej historię migracji do obu Ameryk. Przez długi czas panowało przekonanie, jakoby ludzie trafili tam z Syberii za sprawą naturalnego mostu lądowego około 13 000 lat temu. Teraz wiadomo, iż stało się to znacznie wcześniej, a niektóre badania wskazują na okres sprzed nawet 35 000 lat!

Czytaj też: Pęknięte lustra miały tam zaskakujące znaczenie. Archeolodzy zgłębiają sekrety upadłej cywilizacji

Oczywiście wyniki różnych badań sugerują odmienne warianty, ponieważ w myśl innych pierwsze migracje nastąpiły od 30 000 do 25 000 lat temu. Bez względu na konkretne datowanie, pewne wydaje się jedno: ludzie byli w Ameryce Północnej zdecydowanie wcześniej, niż można było zakładać w oparciu o rezultaty badań sprzed lat.

Przyjęta metodologia sprawia, iż trudno jest określić dokładne pochodzenie przybyszów. Nichols wskazuje na migrantów z Azji, podając za przykład Syberię. Z drugiej strony, jak sama przyznaje, ograniczenia przyjętej metody prowadzą do sytuacji, w której uzyskanie ostatecznych odpowiedzi będzie wielkim wyzwaniem.