Podziemna struktura rozciąga się na wiele kilometrów. Jak wykorzystywano ją tysiące lat temu?

Jaskinie Saint-Marcel d’Ardèche znajdujące się we Francji stanowią dla archeologów nie lada zagadkę. Wiadomo, iż około 8000 lat temu nasi przodkowie zagłębiali się do środka, choć naukowcy nie byli w stanie zrozumieć, jak to robili.
Podziemna struktura rozciąga się na wiele kilometrów. Jak wykorzystywano ją tysiące lat temu?

Próbując udzielić odpowiedzi na to palące pytanie, przeprowadzili szeroko zakrojone śledztwo, którego wyniki zaprezentowali niedawno na łamach Journal of Archaeological Method and Theory. Wizja eksploracji tego trudno dostępnego i ukrytego pod ziemią systemu wydaje się iście intrygująca.

Czytaj też: Biblia mówi prawdę. Ostatnie odkrycia to potwierdziły

Mówimy bowiem o łącznej długości rzędu 60 kilometrów. Członkowie zespołu badawczego zidentyfikowali dowody na ludzką obecność wewnątrz. Znajdowały się one w odległości ponad 1,5 kilometra od wejścia i miały formę połamanych stalagmitów. Datowanie tych pozostałości po naszych przodkach sięga okresu sprzed około 8000 lat.

Wydaje się to niezwykłe, a co więcej, nawet z wykorzystaniem zaawansowanego, współcześnie dostępnego sprzętu archeolodzy mieli problemy z eksploracją tuneli. Prowadzi to do pytań o to, jak podobna sztuka udała się tysiące lat wcześniej, gdy możliwości technologiczne były znacznie uboższe.

Podziemna struktura będąca częścią francuskich jaskiń stanowiła miejsce eskapad organizowanych przez ludzi sprzed nawet 10 000 lat

Jak w ogóle datować stalagmity i stalaktyty? Powstają one na skutek ściekania wody zawierającej wysokie stężenia minerałów. W takich okolicznościach da się ocenić tempo powstawania nacieków poprzez analizę rozpadu uranu na tor, dlatego badacze skupili się na fragmentach, które “odrosły”, po złamaniu w odległej przeszłości. Tym sposobem doszli do wniosku, że ludzie znajdowali się w środku już około 10 000 lat temu.

Czytaj też: Konserwa z żółwia. Zagadkowe znalezisko sięga czasów prehistorycznych

Nacieki powstały w okresie między 125 000 a 70 000 lat temu. Wśród najstarszych dowodów na ich łamanie mowa o tych sprzed 10 000 lat, natomiast najnowsze sięgają okolic 1000 roku p.n.e. Najwięcej uwagi przykuła struktura ułożona z połamanych fragmentów, do której powstania doszło około 8000 lat temu. Biorąc pod uwagę ślady po sadzy na ścianach jaskini, naukowcy skłaniają się ku wyjaśnieniu, iż pochodnie pełniły kluczową rolę wśród osób nawigujących wewnątrz.