Ludzka hybryda i ukryty kompleks świątynny. Nowe znalezisko ze świata Nazca

Z tym ostatniym mogą kojarzyć się przede wszystkim słynne rysunki z Nazca, czyli zespół geoglifów znalezionych na terenie Peru. W ostatnim czasie archeolodzy zidentyfikowali nieznane wcześniej dowody na istnienie struktur religijnych sprzed tysięcy lat.
Ludzka hybryda i ukryty kompleks świątynny. Nowe znalezisko ze świata Nazca

Arenę działań poszukiwaczy stanowiło Los Pardeones. Za czasów panowania Topa Inca Yupanqui, w latach 1471–1493, miejsce to stanowiło centrum administracyjne tamtejszego imperium. Inkowie stworzyli swoją osadę niedaleko Cahuachi, będącego istotnym punktem na ceremonialnej mapie cywilizacji Nazca.

Czytaj też: Zagadkowa tabliczka zawiera napisy wykonane w różnych językach. Jej datowanie stoi w sprzeczności z wiedzą naukowców

Zidentyfikowane dowody są wyjątkowe odległe czasowo, gdyż mowa o pozostałościach kompleksu świątynnego sprzed nawet 5000 lat. Wyłożone cegłą ściany oraz schody prowadzące na centralny plac to tylko niektóre z odkrytych fragmentów. Szczególną uwagę badaczy przykuły sylwetki tajemniczych postaci, na przykład posiadającej ludzkie ciało, ptasią głowę i pazury gada. Dalsze badania doprowadziły do identyfikacji ściany pokrytej drobnym tynkiem i malarskim wzorem z pigmentami białymi, niebieskimi oraz czerwonymi.

Los Pardeones znajduje się niedaleko Cahuachi, będącego istotnym punktem na ceremonialnej mapie cywilizacji Nazca

Kiedy uczestnicy ekspedycji przenieśli się w obszar nieco bliższy współczesności, ich oczom ukazały się pozostałości architektury ceremonialnej pochodzącej z późnego okresu Moche. Datowanie tych obiektów sięga więc okresu między 600 a 700 rokiem i stanowi pamiątkę po grupie autonomicznych państw połączonych wspólną kulturą. W toku wykopalisk archeolodzy natknęli się na ludzkie szczątki. Kości okazały się należeć do dziecka, które zmarło w wieku około 5-6 lat. 

Czytaj też: Ten obiekt sięga początków chrześcijaństwa. Wielkie odkrycie zachwyciło świat nauki

Według osób powiązanych z całym przedsięwzięciem, prowadzone badania mają pozwolić na zbadanie wyglądu, ewolucji i rozwoju centrum ceremonialnego, a także miejscowego cmentarza przeznaczonego dla wysoko postawionych mieszkańców. Obiekty te powstały  między tzw. okresem formacyjnym a okresem Moche. Znaleziska dokonane w obrębie dwóch różnych jednostek archeologicznych stanowią cenne źródło informacji w tym zakresie. Przy okazji widzimy coś bardzo istotnego na temat rdzennych mieszkańców. Ich historia trwała na długo przed tym, jak do obu Ameryk dotarli europejscy kolonizatorzy.