O co dokładnie chodzi? O tzw. symetrię dwuboczną. Jest ona charakterystyczna dla ludzi i wielu innych zwierząt, ale odkrycie jej w tak ekstremalnym środowisku, jak istniejące na dnie oceanu, stanowi wielką sprawę. Mówimy o ukwiałach, które bez problemu mogłyby spełniać kryteria w czasie poszukiwań hipotetycznych, pozaziemskich form życia. Przedstawiciele Uniwersytetu Wiedeńskiego twierdzą, że te dziwaczne stworzenia – choć ostatecznie osiągają symetrię promienistą – to na etapie wzrostu występują u nich mechanizmy typowe dla symetrii dwubocznej.
Czytaj też: W Atlantyku znajduje się zagadkowy, chłodny obszar. Nastąpił przełom w śledztwie
To z kolei wprowadza ogromne zamieszanie w odniesieniu do datowania zmian ewolucyjnych, które doprowadziły do podziału na różne typy symetrii. Nie można wykluczyć, iż wszystko rozegrało się w sposób niezależny, a poszczególne scenariusze zostały przeanalizowane niedawno przez autorów publikacji zamieszczonej w Science Advances. Wspomniany mechanizm, znany jako BMK (białka morfogenetyczne kości), występując u tak starych ewolucyjnie organizmów, również okazuje się zadziwiająco odległy pod względem czasowym.
Wydaje się, że organizmy wykazujące symetrię promienistą mogą wykorzystywać ten sam mechanizm, co w przypadku symetrii dwubocznej, charakterystycznej na przykład dla człowieka
BMK odgrywają w naszym ciele bardzo istotną rolę i to na długo przed tym, jak zyskamy jakąkolwiek świadomość. Później towarzyszą nam na kolejnych etapach wzrostu, warunkując nie tylko wystąpienie symetrii dwubocznej, ale też wykształcenie ośrodkowego układu nerwowego czy poszczególnych narządów. W świetle najnowszych doniesień eksperci zaproponowali nieco szalony, ale jednocześnie coraz bardziej prawdopodobny wariant.
Czytaj też: Bałtyk ma za mało tlenu dla dorszy. Populacja się kurczy, gatunek może zniknąć
Mianowicie, mechanizm odpowiedzialny za wykształcenie symetrii dwubocznej miałby pojawić się około 600-700 milionów lat temu, czyli zdecydowanie wcześniej, niż można było przypuszczać. Jak na razie naukowcy nie potrafią udzielić odpowiedzi na pytanie o to, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do pojawienia się BMK. Czy miało to miejsce w odniesieniu do bardzo starego, wspólnego przodka organizmów wykazujących teraz symetrię dwuboczną i promienistą? A może taka cecha wykształciła się u obu typów w sposób niezależny?