Łuk triumfalny, jakiego nie powstydziłby się nawet Paryż. Pierwsze takie znalezisko w tej części Europy 

Łuk triumfalny to nazwa, która może kojarzyć się ze słynnym paryskim zabytkiem, lecz ostatnie wykopalisk archeologiczne prowadzone na terenie Serbii pokazały, że tego typu obiekty mogą znajdować się także w innych częściach naszego kontynentu.
Łuk triumfalny, jakiego nie powstydziłby się nawet Paryż. Pierwsze takie znalezisko w tej części Europy 

Naukowcy działali na terenie stanowiska znanego jako Viminacium. Pod taką właśnie nazwą kryło się miasto zlokalizowane w obrębie tego, co współcześnie nazywamy Serbią. Historia tej osady jest jednak znacznie starsza niż dzieje samego kraju, gdyż naukowcy sugerują, jakoby Viminacium powstało na początku I wieku. Na miejscu stacjonowali rzymscy legioniści, ale i z czasem miasto zyskało miano municypium i pełniło funkcję stołeczną dla prowincji znanej jako Moesia Superior

Czytaj też: Co za znalezisko na terenie Polski! Setki przedmiotów sprzed tysięcy lat

Obecnie obszar ten jest oddalony od stolicy Serbii, Belgradu, o około 70 kilometrów. Wykopalisk na terenie głównej ulicy Viminacium doprowadziły do odnalezienia łuku triumfalnego. Jak wyjaśnia Miomir Korac, który kierował wysiłkami w tej sprawie, to pierwszy taki obiekt znaleziony w tej części Europy. W oparciu o wstępne datowanie, uczestnicy wykopalisk stwierdzili, iż chodzi o obiekt pochodzący z okolic III wieku.

Łuk triumfalny znaleziony na terenie dawnego miasta Viminacium najprawdopodobniej był poświęcony Markowi Aureliuszowi, który sprawował władzę w okresie od 161 do 180 roku

Swego czasu Viminacium tętniło życiem i byłoby całkiem sporych rozmiarów miastem nawet jak na dzisiejszego standardy. Szacuje się, że mogło tam jednocześnie mieszkać nawet 45 000 ludzi, a na miejscu funkcjonowała rozbudowana infrastruktura, między innymi w postaci akweduktów, umocnień, warsztatów czy miejsc kultu religijnego. Łuk triumfalny, którego pozostałości udało się niedawno zidentyfikować, został wykonany z wapienia. 

Czytaj też: Najbliżsi Aleksandra Wielkiego wreszcie odnalezieni. Wielki sukces naukowców 

Z kolei kawałek marmurowej płyty, na którym wygrawerowano napis CAES/ANTO, sugeruje, że łuk był poświęcony Markowi Aureliuszowi, będącemu cesarzem w okresie od 161 do 180 roku. Autorzy dotychczasowych ustaleń nie kryją apetytu związanego z dokonywaniem kolejnych odkryć. Jak wyjaśniają, do tej pory światło dziennie ujrzał starannie wykonany filar i belki, lecz liczą na kolejne znaleziska, na przykład w postaci dalszej części napisu znajdującego się na łuku triumfalnym z Serbii. Mając na uwadze fakt, że wykopaliska trwają tam od 1882 roku i w tym czasie udało się przebadać dopiero 5% terenu Viminacium, to z pewnością rzymska osada ma jeszcze wiele do zaoferowania.